Co dekadę Główny Urząd Statystyczny spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej będzie w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011. Tegoroczny Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.
Uczestniczenie w Narodowym Spis Ludności i Mieszkań to obowiązek. W przypadku odmowy spisania grozi kara grzywny, którą nakłada sąd. Jej wysokość to nawet 5 tysięcy złotych.
Narodowy Spis Ludności i Mieszkań - co zmieni pandemia?
W tym roku w przeprowadzeniu spisu sporo zmieniała pandemia. Podstawową formą spisania jest samospis internetowy. Jak wygląda?Otóż na stronie GUS-u pojawiła się specjalna aplikacja, na którą zalogować się można także z urządzeń mobilnych.
Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana „w systemie teleinformatycznym”. Aplikacja GUS-u ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki.
Rusza Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Będzie trwał dłużej niż zawsze
Nie oznacza to jednak, że do naszych drzwi nie może zapukać rachmistrz. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że do nas zadzwoni.
- Jeśli chodzi o bezpośrednie spisywanie w domach, to oczywiście przewidujemy taką możliwość. Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemicznej. Na pewno taka forma spisywania się, o ile do niej dojdzie, będzie realizowana w pełnym reżimie sanitarnym - zapewnia Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS-u.
Jest jeszcze jedna możliwość: można samemu spisać się w urzędzie gminy lub przez infolinię - (22) 279-99-99.
GUS przyznaje jednak, że „spis w czasie pandemii jest sporym wyzwaniem”.
Rusza Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. Jak sprawdzić rachmistrza?
Co zrobić, jeśli ktoś do nas zapuka lub zadzwoni i poprosi nas o szczegółowe dane, skąd mamy wiedzieć, czy to faktycznie rachmistrz spisowy, a nie na przykład oszust?
- Każdy rachmistrz będzie miał identyfikator z numerem, który będzie można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie spis.gov.pl lub na infolinii - wyjaśnia rzeczniczka GUS-u.
Poza tym, jeśli rozmowa z rachmistrzem zostanie przerwana lub ktoś nie odbierze połączenia, GUS będzie wysyłał powiadomienia SMS-owe z podanym numerem telefonu do rachmistrza, pod którym będzie można się z nim skontaktować.
Urząd zaznacza, że każdego rachmistrza obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. A za jej złamanie grozi nawet 5 lat więzienia.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.