Jak podaje Polska Agencja Prasowa – noworodek znaleziony w ostrowskim „oknie życia” to kilkudniowa dziewczynka.
Dziecko zostało przewiezione do szpitala i – jak informuje Adam Stangret, rzecznik prasowy szpitala w Ostrowie Wlkp. - było w stanie dobrym.
Matka dziewczynki, która zostawiła ją w „oknie życia” zlokalizowanym przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim może – według prawa – w ciągu 3 miesięcy wrócić po dziecko i odebrać je bez żadnych konsekwencji prawnych.
Czym jest „okno życia”?
„Okna życia" to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie w nim dziecka. Punkty te są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury: nadania tożsamości i adopcyjna.
„Okno życia” w Ostrowie Wielkopolskim
W całej Polsce jest około 70 „okien życia”. To zlokalizowane najbliżej powiatu krotoszyńskiego znajduje się właśnie w Ostrowie Wielkopolskim.Ostrowskie „okno życia” przy przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety działa od 8 grudnia 2015 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.