Zamiast podpasek używają gazet lub starych ubrań
Szacuje się, że 10 procent dziewczynek i kobiet w Polsce dotyka wykluczenie menstruacyjne. To zarówno brak dostępu do podstawowych artykułów higienicznych, jak i brak odpowiedniej edukacji i traktowanie miesiączki jako tematu tabu. Jeszcze gorzej jest w przypadku kobiet w kryzysie bezdomności, bo one zazwyczaj wszystkie są wykluczone.
– Zdecydowana większość kobiet w kryzysie bezdomności nie radzi sobie z miesiączką i nie ma pieniędzy na zakup artykułów higienicznych – przyznaje Małgorzata Skała, innowatorka społeczna, założycielka Stowarzyszenia Ziarno Dobra, pomysłodawczyni niezbędnika menstruacyjnego, która sama rozdaje go kobietom. – Zamiast podpasek bardzo często używają starych ubrań, ręczników czy gazet. Nie jest to higieniczne, więc mają z tego powodu różne dolegliwości zdrowotne. Nawet gdy dostają od nas niezbędnik, nie wiedzą, jak często i prawidłowo używać znajdujących się w nim artykułów.
Stworzony przez Stowarzyszenie Ziarno Dobra niezbędnik menstruacyjny to saszetka zawierająca: podpaski, wkładki higieniczne, jednorazowe rękawiczki, chusteczki i żel do higieny intymnej, majtki. Artykuły wystarczają na miesiąc. Później znów potrzebna jest pomoc. Dzięki dofinansowaniu miasta Poznań w grudniu skorzystało z niej 50 kobiet bezdomnych. To rekordowa liczba. Nie udałoby się to gdyby nie bezpośrednie odwiedziny działaczek społecznych w miejscach, w których koczują bezdomne – m.in. w pustostanach, przyczepach kempingowych czy altankach na ogródkach działkowych.
– Przekazanie niezbędnika wraz z instrukcją jego używania to tylko jeden z naszych celów – mówi Małgorzata Skała. – Zależy nam również na okazaniu empatii, szacunku, przywróceniu godności kobietom w kryzysie bezdomności. Dlatego podczas takich wizyt najważniejsza jest rozmowa, stworzenie szansy na wyrażenie potrzeb. Zdarza się, że te rozmowy trwają nawet półtorej godziny.
Przybory higieniczne można dostać co miesiąc w świetlicy
Podczas wizyt działaczek społecznych w pustostanach kobiety bezdomne otrzymują także kartki z informacją o terminach spotkań w dedykowanej im świetlicy w schronisku dla bezdomnych przy ul. Krańcowej w Poznaniu, prowadzonym przez Caritas i Fundację Miłosierdzie. Świetlica działa od września 2023 roku, także założyła ją Małgorzata Skała ze Stowarzyszenia Ziarno Dobra.Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, a zawsze podczas ostatniego w miesiącu rozdawane są wkłady uzupełniające do niezbędnika menstruacyjnego. W świetlicy można wziąć prysznic, zrobić pranie, wypić kawę i zjeść ciasto. Można usiąść z boku, a można wziąć udział w zajęciach rozwojowych.
– Zależy mi, by kobiety przychodziły po niezbędnik, a przy okazji wzięły udział w świetlicowych spotkaniach. By choć przez kilka chwil zapomniały o życiu na ulicy i poczuły się dobrze – mówi Małgorzata Skała.
W spotkaniach w poznańskiej świetlicy uczestniczy po kilka kobiet. Z 230 oficjalnie zgłoszonych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Według ostatniego badania z 2019 roku kobiet w kryzysie bezdomności w całej Polsce jest około pięciu tysięcy, co stanowi 16,4 proc. wszystkich osób bezdomnych. Wszystkie te liczby są jednak niedoszacowane. Po pierwsze, dlatego że pochodzą sprzed pandemii, wzrostu inflacji i rozpoczęcia wojny w Ukrainie. A po drugie, ujmują tylko te osoby, do których udało się dotrzeć i zdiagnozować podczas badania.
Więcej o działalności świetlicy dla kobiet w kryzysie bezdomności w schronisku w Poznaniu przeczytasz tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.