reklama

Kolejne przychodnie z Wielkopolski dołączają do nowego systemu opieki nad pacjentami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Kolejne przychodnie z Wielkopolski dołączają do nowego systemu opieki nad pacjentami - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJedna trzecia mieszkańców Wielkopolski może korzystać z opieki koordynowanej w swojej poradni lekarza rodzinnego, która umożliwia zlecanie większej liczby badań diagnostycznych oraz konsultacje ze specjalistami.
reklama

Z danych NFZ wynika, że na koniec 2024 roku opieką koordynowaną w Wielkopolsce objętych było milion mieszkańców. Wraz z nadejściem nowego roku, sześć kolejnych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce może dołączyć do systemu opieki koordynowanej.

Czym jest opieka koordynowana?

Opieka koordynowana umożliwia leczenie chorób przewlekłych w poradniach lekarza rodzinnego. W ramach tego systemu w skład zespołu opiekującego się pacjentem wchodzą koordynator, lekarz rodzinny, specjaliści, pielęgniarka oraz dietetyk, którzy wspólnie czuwają nad realizacją planu leczenia pacjenta.

Dzięki opiece koordynowanej pacjenci mają możliwość konsultacji z kardiologiem, pulmonologiem, nefrologiem, endokrynologiem i diabetologiem w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, co pozwala uniknąć długiego oczekiwania na wizytę w poradniach specjalistycznych.

reklama

Wprowadzenie opieki koordynowanej rozszerzyło także dostęp do badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Wśród dostępnych badań znajdują się m.in. pakiet badań tarczycowych (antyTPO, antyTSHR, antyTG), Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz ECHO serca.

Pełna opieka skoordynowana to dostęp do pięciu specjalistów

Poradnie lekarzy rodzinnych mogą podpisać umowy na pełny zakres świadczeń dostępnych w ramach opieki koordynowanej lub jedynie na wybrane dziedziny. Pełny zakres obejmuje konsultacje z pięcioma specjalistami. W Wielkopolsce zawarto 26 umów na pełen zakres, 40 umów obejmuje cztery dziedziny, 26 podmiotów oferuje dostęp do trzech specjalistów, 32 umowy dotyczą dwóch dziedzin, a 38 umów - jednej.

reklama

Opieka koordynowana w Wielkopolsce. Najwięcej konsultacji kardiologicznych

W ramach koordynowanej opieki zdrowotnej najczęściej pacjenci mogą skorzystać z konsultacji kardiologicznych (130 umów obejmuje tę dziedzinę), następnie diabetologicznych (109 umów) oraz pulmonologicznych (105). W 86 placówkach pacjenci z chorobami przewlekłymi mogą korzystać z opieki endokrynologa, a w 40 – nefrologa.

reklama

Największą liczbę umów na opiekę koordynowaną zawarli lekarze rodzinni z subregionu poznańskiego, gdzie 94 podmioty oferują to rozwiązanie dla prawie 650 tysięcy pacjentów. Natomiast w subregionie kaliskim zawarto 22 umowy, w leszczyńskim - 18, a w subregionach konińskim i pilskim po 14 umów.

Listę przychodni realizujących opiekę koordynowaną można znaleźć na stronie: https://koordynowana.nfz.gov.pl/przychodnie-poz-realizujace-opieke-koordynowana/

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama