Bo - jak już ponad 30 lat temu śpiewała Maryla Rodowicz: " Rób co chcesz, mów co chcesz, tylko nie pal! Całuj, grzesz, baw się, ciesz, tylko nie pal!".
Przedstawiamy więc aż 19 skutków palenia. I aż 19 powodów do podjęcia walki z nałogiem.
1. Żółte zęby - zęby palaczy stają się żółte, a z czasem niemal brązowieją. Już po roku regularnego palenia można to dostrzec. Na początku jest to odwracalne, ale z czasem związki zawarte w dymie tak głęboko wnikają w szkliwo, że zmiany są nieodwracalne.
2. Bóle głowy i migreny - dym tytoniowy nasila objawy bólów głowy i zwiększa ich częstotliwość. Nikotyna rozszerza naczynia w mózgu, które uciskają otaczające je komórki nerwowe, co skutkuje bólem głowy.
3. Astma oskrzelowa - badania pokazują, że palenie tytoniu zwiększa nawet o 30 % ryzyko wystąpienia astmy.
4. Rozedma płuc - przewlekły stan zapalny płuc i kaszel palacza zmniejszają ilość pęcherzyków płucnych odpowiedzialnych za wymianę gazową w naszych płucach. Tym samym zmniejsza się powierzchnia, na której dochodzi do wymiany dwutlenku węgla na tlen, co prowadzi do narastających problemów z oddychaniem.
5. Przewlekłe zapalenie oskrzeli - dym tytoniowy podrażnia nabłonek oskrzeli, co prawodzi do stanów zapalnych.
6. POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc - aż 90 % przypadków tej choroby jest wynikiem palenia papierosów. Choroba rozwija się latami i prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia płuc. Ostatni etap choroby uniemożliwia oddychanie i powoduje śmierć chorego.
7. Choroby sercowo-naczyniowe - osoby palące jedną paczkę dziennie są aż 2,5 razy bardziej zagrożone zawałem niż osoby niepalące. Palenie papierosów to główny czynnik zawału serca i udaru mózgu.
8. Nadciśnienie - nikotyna podnosi poziom krwi, a przewlekły kaszel palacza może z czasem doprowadzić do rozwoju nadciśnienia płucnego.
9. Cholesterol - palenie papierosów obniża poziom dobrego cholesterolu HDL i zwiększa poziom złego cholesterolu LDL.
10. Próchnica, paradontoza i choroby przyzębia - palacze tracą więcej zębów w porównaniu do osób niepalących. Palenie redukuje ilość śliny i powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej. A to właśnie ślina chroni zęby przed pruchnicą. Pod wpływem palenia narasta również kamień nazębny, zmniejsza przepływ krwi przez dziąsła i powoduje, że są one niedotlenione i niedożywione.
11. Osteoporoza - dym tytoniowy stymuluje organizm do produkcji nadmiernej ilości białek odpowiedzialnych za procesy naturalnego rozkładu kości, przez co palenie sprzyja osteroporozie i złamaniom.
12. Gruźlica - palacze są dwa razy bardziej narażeni na rozwój gruźlicy w porównaniu z osobami niepalącymi.
13. Tętniak aorty - Papierosy uszkadzają nabłonek w naczyniach krwionośnych, sprawiając, że stają się one podatne na odształcenia pod wpływem dużego ciśnienia krwi. Tętniak aorty występuje nawet u 5 % osób w wieku od 40 do 80 lat - głównie chorujących na nadciśnienie tętnicze i palących papierosy.
14. Wrzody - dym tytoniowy bezpośrednio wpływa na powstawanie wrzodów.
15. Zakrzepica żył - palenie zwiększa ryzyko zatoru tętnicy płucnej i zakrzepicy żył głębokich - u kobiet o ponad 50 %, a u mężczyzn - o ponad 30 %.
16. Choroby oczu - palenie sprzyja degeneracji plamki żółtej, która umożliwia ostre widzenie centralne. Palacze są więc narażeni na zwyrodnienia plamki żółtej, a co za tym idzie - pogorszenie widzenia.
17. Zaburzenia erekcji - dym wpływa na tworzenie się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych, które zawężają światło naczyń. A że naczynia doprowadzające krew do prącia mają zaledwie 2 mm - bardzo łatwo zawięzić ich światło, co powoduje problemy ze wzwodem.
18. Obniżona płodność - u kobiet palenie może uszkadzać komórki jajowe i zwiększać ryzyko występowania cykli bezowulacyjnych. Panie regularnie palące papierosy są również narażone na zmianę konsystencji śluzu, co sprawia, że plemnikom trudniej jest dotrzeć do jajeczka. Natomiast u mężczyzn palenie prowadzi do uszkodzenia DNA nasienia, zmniejszenia liczny plemników i obniżenia ich ruchliwości.
19. Nowotwór - palenie zwiększa ryzyko rozwóju raka płuc, raka języka, wargi, jamy ustnej, tchawicy, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, wątroby, przełyku, prostaty, żołądka, szyjki macicy, i krwi (białaczki).
Zastanów się więc - czy warto narażać swoje życie i zdrowie dla "dymka"?