reklama

Pierwsze przypadki legionelli w Wielkopolsce. Zarażeni leżą w Ostrowie. Czy do zakażenia doszło na terenie powiatu pleszewskiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pierwsze przypadki legionelli w Wielkopolsce. Zarażeni leżą w Ostrowie. Czy do zakażenia doszło na terenie powiatu pleszewskiego? - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMałżeństwo, 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta, mieszkańcy powiatu ostrowskiego, to pierwsze osoby w Wielkopolsce zakażone bakterią legionella. Przed wystąpieniem objawów mieli przebywać na urlopie na terenie powiatu pleszewskiego. Czy właśnie tam się zarazili?
reklama

Legioneloza to choroba układu oddechowego, która jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

- Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Legionella w Wielkopolsce. Gdzie doszło do zakażenia?

Małżeństwo -  jak poinformowali PAP przedstawiciele ostrowskiego szpitala  - przyjęto  z wysoką gorączką, bólami głowy i mięśniowo-kostnymi. Ogólnie przebieg zakażenia u pary nie jest ciężki. Po kilku dniach leczenia ich stan znacznie się poprawił.

reklama

Ze wstępnych informacji wynika, że małżeństwo przed wystąpieniem objawów miało przebywać na urlopie na terenie gminy Gołuchów w powiecie pleszewskim. Ponadto pacjenci w wywiadzie przyznali, że w domu używali klimatyzacji, która nie była uruchamiana od trzech lat.

Gdzie i w jaki sposób się zarazili? Postępowanie w tej sprawie prowadzi Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Ostrowie Wlkp. Czekamy na oficjalną odpowiedź ostrowskiego sanepidu w tej sprawie. 

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?

Do tej pory zakażenie tą bakterią potwierdzono u ponad 100 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Zanotowano też kilkanaście zgonów.

reklama

Główny Inspektorat Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą?

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

reklama
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama