reklama

Pierwszy taki zabieg w pleszewskim szpitalu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Pierwszy taki zabieg w pleszewskim szpitalu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Pleszewskim Centrum Medycznym wykonano po raz pierwszy całkowitą laparoskopową naprawę zaawansowanego defektu anatomicznego u pacjentki, która przeszła wiele porodów siłami natury. Dokonał tego świeżo upieczony lekarz specjalista z dziedziny ginekologii i położnictwa - dr Andrzej Wiśniewski.
reklama

Zaawansowany defekt anatomiczny w przypadku operowanej pacjentki to poważne problemy z wypadającą macicą, pęcherzem, wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Powodowało to ogromny dyskomfort w życiu kobiety, która na co dzień zmagała się m.in. chronicznym bólem o obrębie miednicy, problemami z bardzo częstym oddawaniem i nietrzymaniem moczu, zaburzeniami funkcji jelit oraz  z nawracającymi infekcjami intymnymi. Dodatkowo tak wstydliwe problemy miały  destrukcyjny  wpływ na stan psychiczny pacjentki.

Zabieg został przeprowadzony przez lekarza specjalistę z dziedziny ginekologii i położnictwa Andrzeja Wiśniewskiego, który niedawno - jeszcze jako rezydent V roku - odbył miesięczny staż laparoskopowy w World Hospital of Laparoscopy w klinice  w  New Delhi w Indiach. Ośrodek ten jest uważany za jedno z najlepszych i najbardziej zaawansowanych miejsc szkoleniowych z dziedziny laparoskopii na świecie.

reklama

Nowoczesny zabieg w szpitalu w Pleszewie

Autorem i moderatorem szkoleń  był wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii laparoskopowej, w tym ginekologii, chirurgii przewodu pokarmowego oraz chirurgii dziecięcej  profesor R K Mishra. To  znany w świecie nauki popularyzator laparoskopii (w swojej karierze przeprowadził ponad dziesięć tysięcy laparoskopii) i  jeden z założycieli Towarzystwa Chirurgii Robotycznej w Indiach.

- Już wcześniej przeprowadzałem  metodą laparoskopową naprawy anatomiczne w obrębie narządów płciowych i pęcherza moczowego, jednak żadna pacjentka nie posiadała tak zaawansowanych i złożonych zmian anatomicznych oraz funkcjonalnych - wyjaśnia dr Andrzej Wiśniewski.

reklama

I dodaje.

 - Dzięki zastosowaniu specjalnych rozpuszczalnych gwoździ   zakładanych przy użyciu pneumatycznego młotka laparoskopowego  czas zabiegu został znacząco skrócony. Zastępowanie w tym przypadku uszkodzonych więzadeł i powięzi przy użyciu materiału syntetycznego, które konwencjonalnie przyszywa się przy użyciu nici - zajęłoby bardzo dużo czasu. To  prawdopodobnie nie pozwoliłoby na całkowitą naprawę w trakcie jednego zabiegu oraz wiązałoby się z dużo większym ryzykiem dla pacjentki będącej pod wpływem znieczulenia ogólnego. Stąd takie rozwiązanie.

Pacjentka po jednej dobie obserwacji została wypisana do domu z niewielkimi dolegliwościami bólowymi i  szybko  wróciła do codziennego życia. Dlaczego ten zabieg jest taki wyjątkowy?

reklama

- Dlatego, że połączenie nowoczesnych i małoinwazyjnych metod laparoskopowych, innowacyjnego sprzętu, wiedzy lekarzy oraz spersonalizowanego podejścia do pacjentki pozwoliło w trakcie jednej operacji na naprawę wszystkich zaburzeń  mimo stopnia  ich  zaawansowania i mnogości.  Po dwóch  tygodniach od operacji kobieta nie czuje prawie żadnego dyskomfortu, nie ma problemu z nietrzymaniem moczu, przesypia całą noc bez wielokrotnego wstawania do toalety, a  niewielkie  rany po narzędziach laparoskopowych o długości  kilku milimetrów są prawie całkowicie wygojone - dodaje dr Wiśniewski.

Podczas stażu w Indiach  pleszewski lekarz operował samodzielnie przez 160 godzin. Ukończył kurs zdając egzaminy, jako najlepszy uczeń,  co zagwarantowało mu możliwość odbycia stażu w czołowej klinice ginekologii na Florydzie w USA. Otrzymał  także pozytywną rekomendację od profesora  Mishry o przyjęcie do Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Laparoskopowych.Rozwój uroginekologii w pleszewskim szpitalu to przyszłość, która wymaga szerszego zaangażowania kadry lekarskiej. 

reklama

- Nasz lekarz ucząc się od najlepszych - regularnie  wprowadza coraz nowsze techniki laparoskopowe do Pleszewskiego Centrum Medycznego. Metoda przez niego użyta przez wielu ekspertów na świecie uważana jest aktualnie za złoty standard leczenia obniżeń narządu rodnego. Co istotne - niewiele ośrodków w Polsce  może pochwalić się wykonywaniem takich operacji metodami małoinwazyjnymi - mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.

Co istotne -  dr  Andrzej Wiśniewski wraz z innym lekarzem z PCM - dr Arturem Mazurem odbyli indywidualne szkolenie z zakresu uroginekologii w najlepszym ośrodku uroginekologicznym na świecie, który znajduje się w niemieckim Hagen. Jest to klinika uroginekologii z najwyższym stopniem referencyjności w Europie, prowadzona przez profesora Jacka Kociszewskiego.

- Mamy nadzieję, że nowe techniki operacyjne, wypracowane algorytmy postępowania i  metody obrazowania stanowić będą  kolejny etap ciągłego procesu podnoszenia jakości świadczonych przez nas usług dla pacjentów. Współpraca z tak wybitnym lekarzem, jakim bez wątpienia jest profesor Kociszewski to  niezwykła szansa rozwoju dla naszego szpitala - dodaje prezes Górczyński.

Szef Pleszewskiego Centrum Medycznego ma też nadzieję, że profesor przyjedzie  z wizytą do placówki.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama