reklama

Ilu wiernych uczestniczy we mszy i przystępuje do komunii świętej? Wielkie liczenie w kościele

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/Lidia Sokowicz

Ilu wiernych uczestniczy we mszy i przystępuje do komunii świętej? Wielkie liczenie w kościele - Zdjęcie główne

Liczenie wiernych uczestniczących we mszach św. i przystępujących do Komunii św. odbywa się zawsze w jedną z niedziel w październiku lub listopadzie. Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski kolejne odbędzie się już w najbliższą niedzielę - 13 października | foto Archiwum/Lidia Sokowicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości13 października we wszystkich parafiach w kraju odbędzie się wielkie liczenie wiernych. Dowiemy się, ilu uczestniczy we mszy, a także ile osób przystępuje do komunii świętej.
reklama

Badania wskaźników religijności przeprowadza się raz w roku w wybraną niedzielę października lub listopada.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przekazuje parafiom, poprzez kurie diecezjalne, kwestionariusz, który powinien być wypełniony dla wszystkich ośrodków sakralnych na terenie parafii. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza w 1972 roku założyło Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

Za przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest, zgodnie z instrukcją, proboszcz. Organizuje on ekipy, które we wszystkich wejściach do świątyni zliczają przybywających na każdą mszę niedzielną. Do kwestionariusza wpisuje się ogólną liczbę wiernych w parafii w celu określenia na jej podstawie liczby zobowiązanych do uczestnictwa w mszy św. niedzielnej oraz liczbę przystępujących do Komunii Świętej. Kwestionariusze wypełnione w parafiach trafiają poprzez kurie do instytutu. Dla określenia wiarygodności uzyskiwanych w ten sposób danych przeprowadza się jeszcze badania kontrolne w wybranych parafiach, niezależnie od proboszcza.

reklama

Wśród różnych wskaźników pojawiają się też określenia „communicantes” i „dominicantes”. Pierwszy z nich oznacza odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby wiernych. Drugi oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię.

Liczenie wiernych w kościołach nie odbyło się tylko w czasie pandemii w 2020 roku.   

Ostatnie opublikowane dane w Roczniku Statystycznym Kościoła katolickiego w Polsce "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia" pochodzą z liczenia wiernych sprzed dwóch lat. W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 badanie praktyk niedzielnych Polaków nie odbyło się. Rok później przeprowadzono je znaczne wcześniej niż zwykle, bo w niedzielę 26 września, kiedy obowiązywały jeszcze ograniczenia związane z koronawirusem. Mimo tego Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk. W opinii Konferencji Episkopatu Polski dane dotyczące 2021 roku nie były miarodajne.

reklama

Według Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC wskaźnik dominicantes, czyli osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. w 2022 roku w całym kraju wyniósł 29,5%, zaś communicantes, czyli osób przystępujących do komunii św. - 13,9%. W stosunku do 2021 r. oznacza to wzrost wskaźnika dominicantes o 1,2 %, zaś communicantes o 1%. Badania potwierdziły również to, co można zauważyć na co dzień w kościołach, czyli że wśród osób praktykujących przeważają kobiety. W diecezji kaliskiej stanowiły one 59,7% osób obecnych na mszach św., a w archidiecezji poznańskiej - 60,3%.

diecezja kaliska         

reklama

  • dominicantes (uczestniczących we mszy  świętej) - 32,6% (2021 - 31,9%)         
  • comunicantes (przystępujących do komunii św.) - 15,6% (2021 - 14,7%)
archidiecezja poznańska             

  • dominicantes (uczestniczących we mszy  świętej) - 27,2% (2021 - 26,2%) 
  • comunicantes (przystępujących do komunii św.) - 13,5% (2021 - 13,2%)
 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu jarocinska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama