Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu zaktualizował ostrzeżenie w którym informuje, że dziś (30 czerwca) od godziny 14:00 jutra (1 lipca) do godziny 3:00 na terenie powiatu krotoszyńskiego możemy spodziewać się burz z silnymi opadami deszczu. Ostrzeżenie pierwotnie miało stopień drugi, jednak po aktualizacji ma już stopień trzeci, najwyższy. IMGW ostrzega przed możliwością wystąpienia trąb powietrznych.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 130 km/h. Lokalnie grad. Możliwe trąby powietrzne - czytamy w komunikacie.Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia życia i zdrowia należy przekazać niezwłocznie do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie tel. 47/771-81-10 lub alarmowy 998, a w godzinach pracy Urzędu Miejskiego do Miejsko-Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie tel. 62/725-30-61 lub 62/722-74-86.
Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń meteorologicznych?
1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
3 stopień - Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.
Jak zachować się w czasie burzy?
Burza to bardzo groźne zjawisko atmosferyczne. Prąd przenoszony przez błyskawicę ma niewyobrażalne parametry dochodzące nawet do 300 tys. amperów i miliona woltów!W domu:
- Nie wychodź i nie wyjeżdżaj – jeśli nie musisz.
- Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
- Unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
- Zamknij drzwi, okna. I nie podchodź do okna podczas burzy.
- Usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.
- Miej przy sobie np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
- Jeżeli burza lub huragan wzmagają się – i jeśli to możliwe - zejdź do piwnicy i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
- Nie kładź się na ziemi,
- Przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana,
- Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj,
- Wyłącz telefon komórkowy,
- Nie szukaj schronienia pod drzewami, w zagajnikach,na skraju lasu, pod słupami enegetycznymi czy niestabilnymi konstrukcjami,
- Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronie istniejące budowle: most, wiadukt, inne stałe konstrukcje lub zagłębienia terenu - rowy, doły,
- Jeżeli jesteś w grupie, rozproszcie się. Ważne jest, by odsunąć się przynajmniej metr od murów, metalowych ogrodzeń
- Zatrzymaj się, ale nie pod drzewem,
- Pozostań w aucie (jako klatka Faradaya - skutecznie chroni Cię przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a Ty nie dotykasz metalowych elementów samochodu)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.