Konstytucja 3 Maja uchwalona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 to pierwsza spisana ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie.
W dokumencie obywatelom Rzeczpospolitej Obojga Narodów zagwarantowano wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.
Niestety, wprowadzenie tych postanowień w życie nie było już takie łatwe. Zaledwie rok później, w 1792 roku wybuchła wojna polsko-rosyjska, zwana również wojną w obronie Konstytucji 3 Maja, którą zakończyła się klęska Rzeczpospolitej. Rok później dokonał się II rozbiór Polski. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku 3 maja został oficjalnie ustanowiony świętem narodowym, obchodzonym jako jedno z najważniejszych w ciągu roku jeszcze w czasach międzywojenny.
W okresie PRL z uwagi na idee wolnościowe i wyzwoleńcze majowej konstytucji obchodzenie święta było zabronione. Polacy świętują je oficjalnie od 1981 roku. Na ponowne oficjalne ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja trzeba było poczekać do 1990 roku. Tym samym Polakom przybył kolejny dzień wolny od pracy.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w powiecie krotoszyńskim
W Krotoszynie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele bł. bpa Michała Kozala. Następnie władze samorządowe, delegacje organizacji, młodzież szkolna oraz harcerze złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą rocznicę, na skwerku u zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Mickiewicza. Wieczorem na krotoszyńskim rynku odbył się koncert "Witaj Majowa Jutrzenko" w wykonaniu Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej.W Kobylinie władze gminy - burmistrz Tomasz Lesiński, przewodniczący rady miejskiej Piotr Chlebowski i naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kobylinie Anita Danielczyk - złożyły kwiaty przy pomniku "Poległym i Pomordowanym za Ojczyznę i Wolność".
W Koźminie Wlkp. obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wawrzyńca, której przewodniczył ks. kanonik Zygmunt Lewandowski. Następnie uczestnicy naborzeństwa, w asyście Koźmińskiej Kompanii Honorowej OSP oraz przy akompaniamencie Koźmińskiej Orkiestry Dętej, wyruszyły ulicami miasta pod Pomnik Wolności. Tam odegrano hymn i złożono wiązanki kwiatów.
W Zdunach obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji połączono z Dniem Strażaka. Odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich strażaków ziemi zdunowskiej z okazji gminnych obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka. Następnie poczty sztandarowe i delegacje udały się pod pomnik ofiar II wojny św. i totalitaryzmów, znajdującym się na cmentarzu przy kościele, gdzie złożyły kwiaty. Później, w asyście sulmierzyckiej Orkiestry Dętej, delegacja udała się pod pomnik poświęcony poległym Synom Miasta Zduny na Placu 700-lecia i figurę św. Floriana przy Centrum Animacji Społecznej. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na poczęstunek, a strażacy zorganizowali objazd gminy wozami strażackimi.
W Sulmierzycach obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja także rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na sulmierzycki rynek, gdzie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności. Uroczystość uświetniły Sulmierzycka Orkiestra Dęta oraz chór Cecylia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.