Pijani kierowcy to w ostatnim czasie plaga na terenie powiatu krotoszyńskiego. Na szczęście nie brakuje też osób, które nie boją się zareagować, widząc, że ktoś jedzie po drodze zygzakiem lub wsiada za kółko pod wpływem alkoholu.
Do jednego z takich zdarzeń doszło na początku września w Krotoszynie.
2 września br. po godz. 18:40 dyżurny stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie otrzymał zgłoszenie, z którego treści wynikało, że na jednej z dróg w Krotoszynie porusza się kierowca, który może znajdować się pod wpływem alkoholu. Na miejsce natychmiast udali się policjanci - relacjonuje Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Świadkowie nie tylko powiadomili funkcjonariuszy, ale też sami odebrali kluczyki kierującej, która zatrzymała samochód na parkingu. Decyzja okazała się słuszna, bo 58-letnia kobieta w swoim organizmie miała 2 promile alkoholu.
Dzień później doszło do podobnego zdarzenia, tym razem w Koźminie Wielkopolskim.
Dyżurny otrzymał podobne zgłoszenie, z którego treści wynikało, że tym razem na jednej z dróg w Koźminie Wielkopolskim poruszał się kierowca, który może znajdować się pod wpływem alkoholu i został ujęty przez zgłaszającego. Na miejsce natychmiast udali się policjanci - wskazuje Piotr Szczepaniak.
Policjanci, po przebadaniu 44-latka pod kątem spożycia alkoholu nie mogli ukryć zdziwienia. Okazało się, że mężczyzna wydmuchał niemal 4 promile.
Kolejnego dnia obywatele znów wykazali się fantastyczną postawą, zatrzymując 26-latka, który samochodem wjechał w bramę wjazdową strzelnicy w Krotoszynie. Od mężczyzny czuć było alkohol, dlatego świadkowie zabrali mu kluczyki do samochodu.
Świadkowie zdarzenia ujęli kierującego i zabrali mu kluczyki. Na miejsce natychmiast udali się dzielnicowi. Po dojechaniu policjantów na miejsce okazało się, że 26-letni mężczyzna będąc w stanie nietrzeźwości (wynik pomiary wskazał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu) uderzył w bramę wjazdową na strzelnicę - informuje rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
58-latka, 44-latek i 26-latek za jazdę pod wpływem alkoholu nie tylko stracili prawo jazdy, ale też grozi im kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
Policjanci dziękują obywatelom, którzy zatrzymali pijanych kierowców.
Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa świadków tych zdarzeń, którzy czując się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze, zareagowali w sposób właściwy, być może zapobiegając tragedii. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji - podkreśla Piotr Szczepaniak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.