Informację o sowach, które zamieszkały w jednej z wsi w gminie Koźmin Wlkp. (konkretnej nazwy miejscowości nie podajemy, z obawy, że sowy byłyby nękane przez turystów) otrzymaliśmy od mieszkanki.
Jest to dla nas ogromnym zaskoczeniem, że pomiędzy domami na jednym ze świerków zamieszkała sowa, w sumie dwie sowy - wskazuje mieszkanka wioski w gminie Koźmin Wlkp.
I przesyła zdjęcia tych niezwykłych ptaków, które zamieściliśmy w galerii.
Kolejny świerk - tym razem w Durzynie (gm. Krotoszyn) upatrzyły sobie inne sowy. I zadomowiły się na nim, mimo bliskiego towarzystwa ludzi.
We wsi Durzyn na jednej z posesji również zamieszkują sowy. Zauważył je mój tata w miesiącu lutym. Nadal przesiadują wśród świerkow w ogrodzie. Są cztery sztuki. Sowy chętnie się eksponują. Nie przeszkadza im kosiarka czy głośne odgłosy dzieci bawiących się w ogrodzie. Dzieci nawet nadały im imiona Lucek i Lusia z rodziną - informuje nas pani Karina Marszałek.
I także podsyła zdjęcia pięknych sów.
Sowy w Polsce
W Polsce występuje 10 gatunków lęgowych sów (sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, płomykówka, puszczyk, uszatka błotna, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, puchacz). Kolejne trzy gatunki sów występujących w Polsce nie są lęgowe i widuje się je na trasach przelotów i zimowego koczowania (syczek, sowa śnieżna, sowa jarzębata). Wszystkie sowy w Polsce są pod ochroną. Z kolei na świecie sklasyfikowano 249 gatunków sów.
Najmniejszym przedstawicielem tych ptaków w naszym kraju jest sóweczka, a największym puchacz. Najpospolitszym z nich jest puszczyk, kolejna pod względem liczebności uszatka wzbudza wielkie zainteresowanie zimą, gdy łączy się w grupy obsiadając na noc drzewa, nawet w centrach dużych miast. Bywa, że na jednym drzewie potrafi się zebrać gromada kilkudziesięciu osobników - wskazuje Przemysław Świerblewski z Nadleśnictwa Krotoszyn.
Sowy w powiecie krotoszyńskim
I choć w krotoszyńskich lasach sów jest sporo - łatwiej je jednak usłyszeć niż zobaczyć.
Sowy trudno zobaczyć, ponieważ ich aktywność przypada głównie na godziny nocne. Jednak posiadając odrobinę wiedzy możemy spotkać się z wymarzonym gatunkiem. Nie będzie to raczej spotkanie „oko w oko”, ale „ucho w ucho” jest już bardzo prawdopodobne. Głos jest w życiu tych ptaków bardzo ważny. Za jego pomocą sowy wyrażają praktycznie wszystkie emocje, manifestują swoje zachowanie czy potrzeby. Ten fakt można wykorzystać, by „porozmawiać” z puszczykiem czy płomykówką. W skrócie wygląda to tak, że gdy aktywność sów jest niska, pobudzamy je prowokując do odezwania poprzez naśladowanie godowej melodii samca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.