W niedzielę (23 lipca) strażacy z powiatu krotoszyńskiego - przy wsparciu jednostek z powiatów ościennych - walczyli z pożarami, do których doszło podczas żniw.
Niestety po raz kolejny okres intensywnych prac polowych miał odzwierciedlenie w statystykach. Na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano kolejne dwa pożary na obszarach wiejskich, w których spłonęły płody rolne. W obu przypadkach w działania gaśnicze zaangażowano siły i środki z sąsiednich powiatów - mówi Mateusz Dymarski, zastępca oficera prasowego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
Pożar w Zalesiu Wielkim
Do pierwszego pożaru doszło w Zalesiu Wielkim w gminie Kobylin. Doszło tam do pożaru zboża na pniu oraz ścierniska ze słomą.
Ogień strawił ponad 2 hektary płodów rolnych, a w dwugodzinne działania gaśnicze zaangażowano 7 zastępów straży pożarnej i 34 ratowników - wskazuje Mateusz Dymarski.
Pożar w Pogorzałkach Wielkich
Do drugiego pożaru doszło w Pogorzałkach Wielkich w gminie Koźmin Wlkp. Tam również doszło do pożaru zboża na pniu oraz ścierniska ze słomą. Nadpaleniu uległa również przyczepa rolnicza. Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji gospodarza, którzy użył podręcznego sprzętu gaśniczego udało się zminimalizować straty.
Uwzględniając lokalizację zdarzenia na miejsce skierowano jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu krotoszyńskiego oraz powiatu gostyńskiego. Niestety również w tym przypadku ponad hektar owoców całorocznej pracy na roli strawił ogień - mówi strażak.
W działaniach gaśniczych brało udział 8 zastępów straży pożarnej i 40 strażaków.
Każdorazowo w tego typu interwencjach niebagatelne znaczenia w procesie likwidacji zagrożenia i ograniczenia strat pożarowych odgrywa sprzęt rolniczy, który wspomaga działania jednostek ochrony przeciwpożarowej. Niejednokrotnie pasy ochronne wykonane za pomocą maszyn pozwalają skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, ratując pozostałą część upraw. W obu przypadkach pomoc rolników znacznie skróciła czas interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej, wsparła działania gaśnicze oraz proces zabezpieczenia pogorzeliska - podkreśla Mateusz Dymarski.
Bezpieczeństwo podczas żniw
Strażacy po raz kolejny apelują do rolników, by podczas prac polowych zachowywali należytą ostrożność i dbali o konserwację maszyn rolniczych.
Dodatkowo zadbajmy o wyposażenie tych maszyn w podręczny sprzęt gaśniczy. Podczas zbiorów płodów rolnych ogromną rolę w minimalizacji strat pożarowych odgrywają ciągniki wyposażone w agregaty bądź beczkowóz z wodą. W tego rodzaju zdarzeniach kluczowy jest czas, a szybka interwencja jeszcze w trakcie dojazdu straży pożarnej często pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia - podkreśla Mateusz Dymarski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.