Pożar biogazowni w Dusznej Górce w gminie Krotoszyn wybuchł wczoraj (18 lutego) po godzinie 16:00. W ogniu stanęły trzy z pięciu zbiorników zlokalizowanych na terenie biogazowni.
Po dotarciu na miejsce zastępów pożarniczych Kierujący Działaniem Ratowniczym w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że na terenie zakładu znajduje się pięć zbiorników o różnej objętości i przeznaczeniu, które stanowią instalację technologiczną biogazowni. Poszycie dachowe na dwóch zbiornikach paliło się w całej objętości na poszyciu trzeciego zbiornika widoczne pojedyncze zarzewia ognia. Pożarem objęta została również warstwa izolacyjna płaszczy zbiorników. (...) W jednym ze zbiorników doszło do zapłonu metanu zgromadzonego w górnej części zbiornika co spowodowało uszkodzenie poszycia dachowego i rozprzestrzenienie się pożaru na dwa kolejne zbiorniki - relacjonuje Tomasz Patryas, oficer prasowy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
Pięć godzin walki z pożarem biogazowni w Dusznej Górce
W akcję gaśniczą zaangażowano 24 zastępy straży pożarnej - zarówno z powiatu krotoszyńskiego, jak i z Poznania, Kalisza, Ostrowa Wlkp. i powiatu jarocińskiego.
Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie wyznaczona rota pomiarowa dokonała weryfikacji zagrożenia związanego z niekontrolowanym uwolnieniem się metanu do atmosfery w obrębie zbiorników. Z uwagi na wskazania urządzeń pomiarowych oraz na podstawie pozyskanych informacji KDR podjął decyzję o wprowadzeniu zastępów do działań, które polegały na podawaniu środków gaśniczych w natarciu na palące się obiekty oraz obronie zagrożonych zbiorników. Działania gaśnicze prowadzone były z wykorzystaniem podnośników hydraulicznych oraz działka przenośnego. Wraz z przybyciem kolejnych zastępów w tym jednostek spoza powiatu krotoszyńskiego tj. jednostek wchodzących w skład plutonu wsparcia z powiatu jarocińskiego oraz autocysterny z JRG Ostrów Wielkopolski zwiększono intensywność podawania środka gaśniczego - relacjonuje Tomasz Patryas.
Do pożaru biogazowni w Dusznej Górce skierowana została również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG Ostrów Wielkopolski, której zadaniem było przede wszystkim rozpoznanie zagrożenia i monitorowanie strefy zagrożenia.
Dużym wsparciem KDR-a był zadysponowany do działań samochód dowodzenia i łączności z KM PSP w Kaliszu, którego wykorzystano m.in. do koordynacji Sił i Środków oraz potencjału ratowniczego zaangażowanego do likwidacji zagrożenia. Po dotarciu ma miejsce Grupy Operacyjnej Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego batalionowym samochodem dowodzenia i łączności do działań wprowadzono bezzałogowy statek powietrzny z termowizją lokalizując miejsca o podwyższonej temperaturze głównie w przestrzeniach niedostępnych dla ratowników, które systematycznie dogaszano - podkreśla zastępca oficera prasowego KP PSP w Krotoszynie.
Walka z pożarem trwała niemal 5 godzin. Po likwidacji zagrożenia strażacy sprawdzili cały teren za pomocą urządzeń pomiarowych i drona z kamerą termowizyjną, by wykluczyć ukryte zarzewia ognia.
Powstały pożar stanowił realne zagrożenie dla pozostałej instalacji na terenie zakładu. Żadna z osób przebywająca na terenie zakładu w momencie powstania zdarzenia nie odniosła obrażeń - wskazuje Tomasz Patryas.
89 strażaków walczyło z pożarem biogazowni w Dusznej Górce
W działaniach związanych z gaszeniem pożaru biogazowni w Dusznej Górce brały udział 24 zastępy straży pożarnej z jednostek:
- JRG Krotoszyn
- OSP Roszki
- OSP Biadki
- OSP Orpiszew
- OSP Krotoszyn
- OSP Zduny
- OSP Chwaliszew
- OSP Kobierno
- OSP Rozdrażew
- KW PSP Poznań
- KM PSP Kalisz
- JRG Ostrów
- JRG Jarocin
- OSP Jarocin
- OSP Ludwinów
- OSP Witaszyce
- OSP Żerków
Podziękowania dla strażaków walczących z pożarem biogazowni
Władze gminy Krotoszyn dziękują wszystkim służbom zaangażowanym w walkę z pożarem biogazowni w Dusznej Górce.
Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu strażaków z jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu krotoszyńskiego, ostrowskiego, kaliskiego, jarocińskiego i poznańskiego udało się opanować pożar i zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu. W imieniu całej społeczności składamy ogromne podziękowania wszystkim strażakom biorącym udział w tej trudnej akcji. Wasza odwaga, profesjonalizm i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek - podkreślają władze gminy Krotoszyn.
W sposób szczególny dziękują strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych.
Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do druhów-ochotników, którzy kosztem swojego prywatnego czasu i rodzinnych obowiązków wyruszyli na akcję, by ratować ludzkie życie i mienie. Jesteście nieocenionym wsparciem dla naszej społeczności! Dziękujemy za Waszą służbę i za to, że zawsze można na Was liczyć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.