reklama

Referendum 2023. Jak głosować? A może chcesz zrezygnować? Masz do tego prawo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum redakcji

Referendum 2023. Jak głosować? A może chcesz zrezygnować? Masz do tego prawo - Zdjęcie główne

Referendum zostanie przeprowadzone w dniu wyborów parlamentarnych | foto archiwum redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybory parlamentarne oraz referendum ogólnokrajowe to okazja do wyrażenia swojego zdania, które ma znaczenie i przyczynia się do realnych zmian w państwie. Pamiętaj o swoich prawach oraz zasadach głosowania.
reklama

Zasady głosowania w referendum 2023

Każdy, kto chce wziąć udział w referendum, powinien:

  • Upewnić się, że spełnia podstawowe kryteria, aby wziąć udział w głosowaniu: jest pełnoletnim obywatelem Polski, nie jest pozbawiony praw publicznych, ubezwłasnowolniony ani też pozbawiony praw wyborczych.
  • Zarejestrować się w spisie wyborców. Będąc zarejestrowanym w spisie wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany, możesz bez problemu zagłosować w miejscu swojego zameldowania. Jeśli nie jesteś na liście, musisz zarejestrować się w odpowiednim urzędzie gminy.
  • Odebrać kartę referendalną.
  • Oddać głos - na karcie referendalnej są cztery pytania (patrz niżej) dotyczące ważnych kwestii społecznych i politycznych i wrzucić kartę do urny wyborczej.
 

reklama

Jak brzmią pytania referendalne?

Pytanie 1:
Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:
Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

reklama

Pytanie 4:
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Na pytania referendalne (znajdujące się na jednej karcie) odpowiadamy TAK lub NIE – zaznaczamy to krzyżykiem w odpowiedniej kratce (jeśli pozostawimy puste kratki, lub postawimy „X” w obu kratkach, nasz głos będzie nieważny). Natomiast NIE TRZEBA odpowiedzieć na wszystkie pytania referendalne. Można odpowiedzieć na część z nich, a brak odpowiedzi na pozostałe pytania nie wpłynie na ważność zaznaczonych odpowiedzi.

reklama

Nie chcesz wziąć udziału w referendum? Masz prawo zrezygnować

O ważności przeprowadzonego referendum decyduje frekwencja – liczba osób, które wzięły w nim udział. Wynik będzie wiążący jeśli w głosowaniu weźmie udział ponad połowa osób uprawnionych. Nawet jeśli oddamy głos nieważny (np. niczego nie zaznaczymy albo zrobimy to nieprawidłowo), karta wrzucona do urny liczy się do frekwencji. 

Mamy jednak możliwość zrezygnacji z głosowania w referendum. Co zatem mają zrobić osoby, które nie chcą wziąć udziału w referendum, ale chcą głosować w wyborach do Sejmu i Senatu?

Oto jak wygląda proces rezygnacji z referendum:

  • Można odmówić przyjęcia karty do głosowania, należy jednak powiadomić o swojej decyzji członków komisji w momencie odbierania kart do głosowania
  • Członkowie komisji wyborczej powinni zaznaczyć w protokole fakt odmowy przyjęcia karty do głosowania.
  • Odmowa przyjęcia kart do głosowania jest ważna ze wględu na to, że o ważności referendum decyduje frekwencja.
 

Co jeszcze należy wiedzieć o głosowaniu w referendum?

Oprócz podstawowych kroków, które należy podjąć, aby wziąć udział w referendum, istnieją także pewne dodatkowe informacje, które warto mieć na uwadze, udając się na tegoroczne wybory:

Pamiętaj! Nie jesteś zmuszony do głosowania

Nikt nie może zmusić cię do udziału w referendum. Ta decyzja należy wyłącznie do wyborcy, jeśli jednak nie ma zamiaru głosować, może odmówić przyjęcia karty do głosowania w komisji wyborczej, a ta decyzja zostanie zaznaczona w protokole.

W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu i Senatu, wyborca może zdecydować, wyłącznie według własnego uznania, o tym, w których wyborach chce uczestniczyć:

  • W wyborach zarówno do Sejmu, Senatu jak i w referendum
  • Jedynie w wyborach do Sejmu i Senatu (bez udziału w referendum)
  • Jedynie w wyborach do Sejmu (bez udziału w wyborach do Senatu i w referendum)
  • Jedynie w wyborach do Senatu (bez udziału w wyborach do Sejmu i w referendum)
  • Jedynie w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu)
  • Jedynie w wyborach do Sejmu i w referendum (bez udziału w wyborach do Senatu)
  • Jedynie w wyborach do Senatu i referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu)
 

UWAGA! Bywa tak, że członek komisji – gdy już znajdzie nasze nazwisko w spisie wyborców, ale przed wydaniem kart do głosowania – odruchowo daje nam już kartkę do podpisu. Wtedy należy od razu zaznaczyć, których kart nie chcemy i poczekać z podpisywaniem się na odnotowanie odmowy w spisie oraz otrzymanie kart.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama