reklama

Rozpoczęły się wypłaty "300 plus". To nie koniec. Jako rodzic możesz jeszcze liczyć na...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rozpoczęły się wypłaty "300 plus". To nie koniec. Jako rodzic możesz jeszcze liczyć na... - Zdjęcie główne

Świadczenie jest przyznawane bez względu na dochód rodziny | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd początku lipca do ZUS wpłynęło ponad 1,2 mln wniosków o przyznanie "300 plus". Pierwsze świadczenia na wyprawkę szkolną dla uczniów zostały już przyznane i trafiły na konta rodziców i opiekunów. Nie czekaj, złóż wniosek od razu. U nas przeczytasz, jak to zrobić.
reklama

W ramach programu Dobry Start na każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny należy się 300 zł jednorazowego wsparcia. Pieniądze mogą otrzymać rodzice, jak i opiekunowie, dzieci uczących się w wieku do 20 lat - lub do 24 lat w przypadku osoby z niepełnosprawnością.

Pieniądze na koncie do 5 dni po przyznaniu 

Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Wnioski na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 r. Podobnie, jak w zeszłym roku, można to zrobić wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem:

  • Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS – każdy z wnioskodawców,
  •  systemu bankowości elektronicznej – wyłącznie rodzic dziecka, 
  •  portalu Emp@tia– każdy z wnioskodawców. 
 

reklama

Na rozpatrzenie wniosku o świadczenie Dobry Start, który został złożony do 31 sierpnia, ZUS ma czas do 30 września 2022 r. Pieniądze zostają wypłacone na rachunek bankowy wskazany w dokumencie w ciągu 5 dni roboczych od przekazania informacji o jego przyznaniu 

Jeśli konieczne będzie wyjaśnienie danych zawartych we wniosku, na profilu klienta na PUE ZUS pojawi się wezwanie do uzupełnienia. Wnioskodawca otrzyma też powiadomienie SMS na numer telefonu wskazany we wniosku. 

Świadczenia nie otrzymają rodzice dzieci, które uczęszczają do żłobka, przedszkola lub na studia. 

Sięgasz po każdą złotówkę? Sprawdź inne świadczenia 

To jednak niejedyna pomoc, na jaką mogą liczyć rodzice. Opiekunowie młodszych pociech mogli do końca maja składać wnioski o dopłatę do żłobka. Otrzymali ją pod warunkiem, że nie pobierają na dziecko środków z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na jedną osobę, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką ponosimy za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

reklama

Osoby, które przeoczyły termin, mogą jeszcze złożyć wniosek. Muszą jednak wiedzieć, że otrzymają dofinansowanie od miesiąca złożenia go do ZUS (tylko drogą elektroniczną). Złożenie dokumentów do 31 maja wiązało się z tym, że rodzice otrzymywali dofinansowanie wstecz, za okres od stycznia 2022 roku. Jeżeli dokumenty zostaną złożone w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka, to dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce. 

Warto wiedzieć, że należne środki zostaną przekazane bezpośrednio na konto placówki. 

O pomoc mogą się również starać opiekunowie, którzy zdecydowali się na zatrudnienie opiekunki dla dziecka. Mogą z niego skorzystać rodzice dzieci w wieku od 20 tygodni do 3 lat lub dzieci do 4. roku życia, pod warunkiem, że nie można zapewnić mu opieki przedszkolnej. Wnioskować o pomoc mogą pracujący, nieprzebywający na urlopie macierzyńskim, ojcowskim i wychowawczym. Świadczenie jest wypłacane niezależnie od sytuacji finansowej i życiowej rodziny. Dofinansowanie zależy od wynagrodzenia niani oraz daty zawarcia umowy z nianią.

reklama

Dodatek za uczenie się w innej miejscowości, również za dojazdy 

O bonusowy dodatek mogą się starać opiekunowie, których dziecko podejmie naukę w szkole poza miejscem zamieszkania. Wysokość świadczenia to 113 złotych na dziecko, w przypadku, kiedy dziecko zamieszka poza domem (musi to być inna miejscowość).  W sytuacji, kiedy dziecko będzie dojeżdżało do szkoły w innej miejscowości to kwota pomocy wyniesie 69 złotych. Dodatek ten przysługuje w czasie trwania roku szkolnego, czyli przez 10 miesięcy od września do czerwca następnego roku kalendarzowego. Otrzymać je mogą rodziny, które mają  przyznane prawo do zasiłku rodzinnego.

Pomoc przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym dziecka, opiekunom prawnemu, ale również pełnoletniej osobie uczącej się, która nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ oboje nie żyją albo zobowiązani są do płacenia alimentów. 

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania można otrzymać tylko razem z zasiłkiem rodzinnym

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu . Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama