reklama

Są już e-dowody. Czy musisz wymienić swój dokument tożsamości?

Opublikowano:
Autor:

Są już e-dowody. Czy musisz wymienić swój dokument tożsamości? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż od dziś, każdy kto będzie starał się o nowy dowód osobisty, wkrótce otrzyma dokument z wbudowanym czipem. w życie wchodzą e-dowody.

Już od dziś, 4 marca, każdy kto będzie starał się o nowy dowód osobisty, wkrótce otrzyma dokument z wbudowanym czipem. W życie wchodzą e-dowody.

Nowy dowód osobisty, z pozoru niewiele różni się od dotychczasowego dokumentu, którym posługuje się każdy pełnoletni obywatel naszego kraju. To co wyróżnia nowy e-dowód osobisty, to specjalna elektroniczna nakładka z czipem, zawierającym dane, dzięki którym w niedalekiej przyszłości pojawi się możliwość korzystania z nowych e-usług czy załatwiania spraw urzędowych w sposób zdalny, np. podpisując dokumenty elektronicznie.

Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. E-dowód będzie działał bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. 

Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, konieczne będzie ustawienie swojego własnego kodu PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kodu PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) będzie można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w urzędzie miejskim lub gminy. 

Dowód osobisty muszą wymienić osoby, którym w najbliższym czasie upłynie termin ważności dokumentu. Data końca terminu ważności jest podana na każdym dowodzie osobistym.

Dotychczasowe dokumenty nie tracą ważności. Każdy, kto będzie chciał wymienić stary dowód na ten z czipem, będzie mógł złożyć stosowny wniosek. Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe. W przypadku chęci uruchomienia warstwy elektronicznej właściciel dokumentu będzie musiał nadać kod PIN przy odbiorze dokumentu w urzędzie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo