Podczas, gdy siedzimy, obciążenie kręgosłupa wzrasta o połowę w porównaniu do pozycji stojącej. Zwłaszcza praca przy komputerze, z rękoma wysuniętymi do klawiatury, należy do najbardziej obciążających wśród innych pozycji siedzących.
Podczas, gdy siedzimy, obciążenie kręgosłupa wzrasta o połowę w porównaniu do pozycji stojącej. Zwłaszcza praca przy komputerze, z rękoma wysuniętymi do klawiatury, należy do najbardziej obciążających wśród innych pozycji siedzących.
– Osoby wykonujące siedzącą pracę najczęściej skarżą się na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. Występują u nich zaburzenia krążenia obwodowego (w kończynach dolnych), co objawia się, mrowieniem, bólem i uczuciem ciężkich nóg, marznięciem stóp – tłumaczy fizjoterapeutka Monika Szarzyńska, z Krotoszyna. Może również pojawić się tzw. rwa kulszowa, co objawia się rwącym, przenikliwym bólem promieniującym od pośladka aż przez staw kolanowy, nawet do stopy.Najważniejsza jest aktywność
Dlatego specjaliści biją na alarm, bo urazy kręgosłupa są na tyle groźne, że trzeba reagować, kiedy pojawią się najwcześniejsze symptomy. – Najważniejsza jest profilaktyka. Należy w pierwszej kolejności pamiętać o ergonomii stanowiska pracy tj. odpowiednio dobrane krzesło, pozycja za biurkiem, rozmieszczenie monitora i klawiatury – radzi rehabilitant Paweł Owczarz z Krotoszyna. W czasie pracy siedzącej, jak podkreśla, dominują długotrwałe, stałe napięcia mięśniowe (skurcze izometryczne mięśni). Występują one w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjnego. – Przeciwdziałać temu możemy już w trakcie pracy wykonując co 2-3 godziny odpowiednie ćwiczenia, które rozciągać będą „zmęczone” długotrwałym skurczem mięśnie – podkreśla Paweł Owczarz. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna po pracy. – Aktywność ta powinna angażować czynnie mięśnie, które w codziennej pracy zawodowej narażone są na przeciążenia statyczne. Czyli dla typowej osoby pracującej „za biurkiem” będzie to na przykład: aerobik, nordic walking, gry zespołowe, pływanie (szczególnie na grzbiecie oraz kraulem) – proponuje specjalista.Nie zwlekaj – reaguj!
Gdy pojawiają się takie objawy jak silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, obrzęki kończyn dolnych, a nawet problemy z chodzeniem, jak najszybciej powinniśmy udać się do specjalisty. – Należy też zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak bóle, zawroty głowy, problemy z widzeniem i ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Siedząc przy biurku z głową zwieszoną nad komputerem przyczyniamy się właśnie do tego typu dolegliwości – podkreśla fizjoterapeutka Monika Szarzyńska. Samo leczenie dobierane jest indywidualnie do potrzeb pacjentów. – Dysponujemy szeroką gamą zabiegów pomocnych przy tego typu dolegliwościach. Wszystko jest zależne od pacjenta i od tego jak reaguje na dany zabieg, ale najlepsze efekty uzyskuje się po zastosowaniu masażu leczniczego poprzedzonego lampą sollux oraz przy wykonaniu prądów TENNSa lub magnetoterapii i np. laseroterapii – tłumaczy fizjoterapeutka. Dobre efekty, jak dodaje Paweł Owczarz, daje też terapia manualna, masaż ćwiczenia i elektroterapia. – Najważniejsze też to uświadomić, w prosty sposób, dlaczego pojawiły się u zainteresowanej osoby takie dolegliwości oraz co ma robić żeby one nie wracały – uważa rehabilitant.