Lasy pomiędzy Krotoszynem a Ostrowem Wielkopolskim skrywają ponad sto kurhanów z epoki brązu.
Najbardziej znane jest cmentarzysko w Smoszewie, które liczy 35 kurhanów. Są to pochówki mogiłowe ze środkowej epoki brązu w Polsce, tj. 1550-1300 lat p.n.e. Przeprowadzone prace wykopaliskowe odsłoniły kamienną konstrukcję grobowca i fragmenty naczyń ceramicznych oraz pojedyncze przedmioty użytkowe, które pozwoliły określić przynależność kulturową nekropolii.
Odtworzono również konstrukcję jednego z kurhanów i zbudowano nad nią kładkę, aby umożliwić eksplorację tego miejsca. Dzięki temu każdy zwiedzający wie, co kryją pozostałe kopce znajdujące się z zasięgu wzroku.
Dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy Instytutem Prahistorii Wydziału Historycznego UAM, Urzędem Miejskim w Krotoszynie oraz Nadleśnictwem Krotoszyn od 2015 r. mamy możliwośc podziwiania w naszym regionie pochodzącego z epoki brązu, wyjątkowego kurhanu, położonego na cmentarzysku w Smoszewie - wskazują władze Krotoszyna.
Nadleśnictwo Krotoszyn odnowiło zniszczoną kładkę. Poszerzono również parking przy cmentarzysku w Smoszewie, który obecnie pomieści około 20 pojazdów - w tym 2-3 autobusy.
Za przeprowadzone w tym zakresie prace odpowiadało Nadleśnictwo Krotoszyn, któremu serdecznie dziękujemy za kolejny dowód wzajemnej, dobrej współpracy - podkreślają władze Krotoszyna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.