Bez ważnego dowodu osobistego nie możemy załatwić wiele istotnych spraw – nie otrzymamy kredytu, nie dostaniemy paszportu, a nawet nie odbierzemy listu poleconego na poczcie czy paczki od kuriera.
Warto więc sprawdzić datę ważności swojego dowodu osobistego i – w razie konieczności – złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Należy przy tym pamiętać, że nowego dowodu nie dostaniemy od ręki i będziemy na niego czekać kilka tygodni. Warto wziąć to pod uwagę i nie składać wniosku na ostatnią chwilę.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego?
Wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości najlepiej złożyć przez internet. Potrzebujesz do tego jednak profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Potrzebne jest także odpowiednie zdjęcie.
Gdy masz już założony profil zaufany możesz złożyć wniosek o nowy dowód osobisty.
Dowód odbierasz w urzędzie, który wybierasz, kiedy wypełniasz wniosek. Przy odbiorze pokaż dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli masz. Osoby, które dostały polskie obywatelstwo, powinny przedstawić dokument podróży (na przykład paszport) lub inny dokument stwierdzający tożsamość.
Jeśli nie możesz osobiście odebrać dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub z innego ważnego powodu, który wystąpił po złożeniu wniosku, skontaktuj się z urzędem, który przyjął wniosek. Urzędnik odwiedzi cię w miejscu, w którym przebywasz, i zapewni ci odbiór dowodu osobistego.
Wniosek o wydanie nowego dowodu możesz też złożyć tradycyjnie, bezpośrednio w twoim urzędzie gminy.
Wydanie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne.
Nowy dowód będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów. Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
W sierpniu 2021 roku wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą bowiem odciski palców.
Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.