Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 to jedno z nielicznych zwycięskich zrywów w historii Polski, lecz brakuje archiwalnych nagrań z tamtych dni. Twórcy z FYD Studio postanowili wypełnić tę lukę, wykorzystując sztuczną inteligencję do ożywienia starych fotografii.
Wszyscy członkowie naszego zespołu to rodowici Wielkopolanie, część z naszych przodków walczyła w powstaniu. Film powstał z chęci uczczenia pamięci o powstańcach. W związku z tym, że zajmujemy się produkcją filmową, postanowiliśmy zrobić to najlepiej jak potrafimy, czyli samym filmem. Niestety z powstania nie zachowały się żadne archiwalia filmowe i tu pojawił się pomysł wykorzystania sztucznej inteligencji, która daje możliwość "ożywiania" nieruchomych zdjęć - wyjaśnia Andrzej Łuka z FYD Studio.
Dzięki sztucznej inteligencji, ożywili historię Powstania Wielkopolskiego
Dzięki nowoczesnej technologii, zdjęcia powstańców zostały pokolorowane, wprawione w ruch i udźwiękowione. Film nie tylko upamiętnia bohaterów, ale także przybliża historię młodszym pokoleniom. Powstał z okazji rocznicy zakończenia walk, przypadającej na 16 lutego - dzień rozejmu w Trewirze, który przypieczętował zwycięstwo Wielkopolan.Sztuczna inteligencja pozwoliła tchnąć życie w archiwalne zdjęcia. Dzięki zaawansowanym algorytmom, odtworzono ruch twarzy powstańców, naturalne kolory i detale sprzed ponad wieku. Technologia ta sprawia, że bohaterowie historii stają się nam bliżsi niż kiedykolwiek wcześniej.
Skontaktowaliśmy się z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL i potomkami samych powstańców, którzy są obecni na zdjęciach, i starając się oddać jak największy szacunek bohaterom, zaczęliśmy żmudną pracę nad przygotowaniem filmu. Co ważne, sam film, jego kształt i forma, były naszym pomysłem, do którego wykorzystaliśmy sztuczną inteligencję jedynie jako narzędzie.
Dalsza część tekstu pod grafiką, a film pod artykułem ↓
ŹRÓDŁO: Screen z filmu "Powstańcy Wielkopolscy. Ożywiona historia"
O czym jest film "Powstańcy Wielkopolscy. Ożywiona historia"?
Film to podróż w czasie, przybliżająca kluczowe postacie powstania. Dzięki rekonstrukcji zobaczymy m.in. gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego - naczelnego dowódcę powstania, gen. Ireneusza Wierzejewskiego - lekarza, organizującego pomoc medyczną w Poznaniu, ppor. Leona Prauzińskiego - żołnierza i poznańskiego malarza, a także Zofię Michałkiewicz - sanitariuszkę, uczestniczkę powstania. Ożywione zdjęcia ukazują nie tylko ludzi, ale i ulice Poznania, Zbąszynia, Bydgoszczy czy Owińsk, oddając atmosferę tamtych dni.Widzowie zobaczą powstańców w marszu, podczas zaprzysiężenia, a nawet usłyszą fragment przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego z 26 grudnia 1918 roku, które zapoczątkowało powstanie.
ZOBACZ WIDEO ↓
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.