reklama
reklama

W kościele pojawił się ofiaromat. Teraz wierni mogą wpłacać datki za pomocą karty lub telefonu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W kościele pojawił się ofiaromat. Teraz wierni mogą wpłacać datki za pomocą karty lub telefonu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W sąsiednim powiecie, w kościele p.w. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie zamontowano nowe urządzenie. Proboszcz wyjaśnia, że parafia idzie z duchem czasu i wychodzi naprzeciw tym, którzy nie posługują się już na co dzień gotówką. Stąd pomysł na ofiaromat.
reklama

Ofiaromat - tak nazywa się elektroniczne urządzenie, które pojawiło się kilka dni temu w kościele przy pleszewskim rynku. Dzięki niemu mieszkańcy mogą wpłacać ofiarę na rzecz parafii kartą lub telefonem. Jak właściwie działa? 

Wszystko odbywa się podobnie, jak w przypadku transakcji z wykorzystaniem terminala płatniczego. Na panelu ofiaromatu wyświetlają się kwoty do wyboru - 5, 10, 20, 50, 100 i 200 zł - ale również opcja „własna kwota”, jeśli sami chcemy zdecydować, ile dokładnie podarować Kościołowi. Do zapłacenia wykorzystać można kartę lub BLIK-a (w tym drugim przypadku wpisuje się kod wygenerowany przez aplikację). Na samym końcu na telefon przychodzi sms z podziękowaniem oraz potwierdzeniem transakcji. 

Proboszcz fary, ksiądz Dariusz Brylak, zapowiada, że na terenie parafii pojawi się kolejny taki sprzęt. 

- Zrealizowaliśmy pomysł, z którym przyszli do mnie ludzie. W wielu kościołach w całej Polsce funkcjonują takie urządzenia i uważam, że to normalne, bo wszyscy idziemy coraz bardziej w kierunku płatności bezgotówkowych. W biurze parafialnym coraz częściej słyszę pytania o możliwość zapłacenia kartą, więc również tam niebawem pojawi się takie urządzenie - komentuje nowość w pleszewskim kościele ksiądz Dariusz Brylak, proboszcz fary. 

W internecie wywiązała się gorąca dyskusja, na temat tego, czy wprowadzenie możliwości zapłaty kartą to stosowny ruch w przypadku Kościoła. Ksiądz Brylak opowiada, że docierają do niego zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy. Te pierwsze wyrażone bezpośrednio, drugie - w formie komentarzy w internecie. O stosunku do nich mówi krótko:

- Cenię sobie krytykę bezpośrednią, kiedy ktoś prosto w twarz wyrazi swoją opinię i od razu może skonfrontować ją z moją odpowiedzią. Z kolei w interencie jest wielu dyżurnych „klakierów”, którym nigdy nic się nie podoba. Tak było, jest i będzie - puentuje proboszcz.  

Młodzi rodzice mogą korzystać z przewijaka

Warto dodać, że ofiaromat to nie jedyna zmiana, która zaszła w ostatnim czasie w farze. W wikariacie przy kościele zamontowano bowiem przewijak, który ma być ułatwieniem dla młodych rodziców.

Z kolei w lutym tego roku głośno było o zorganizowaniu w pleszewskiej świątyni salki zabaw w kaplicy św. Józefa. Po to, żeby rodzice czy dziadkowie mogli w skupieniu wziąć udział w nabożeństwie, a dzieciaki wytrwały do samego końca. W przypadku tego pomysłu również nie brakowało krytyki mieszkańców. 

Jak salę zabaw ocenia po kilku miesiącach proboszcz?

Dla wszystkich, którzy krytykowali miejsce dla maluchów w kościele. Po czasie chcę Wam szanowni powiedzieć - sprawdza się rewelacyjne - napisał w mediach społecznościowych ks. Dariusz Brylak.  

Co sądzicie o ofiaromacie? 

Długą rozmowę z ks. Brylakiem przeczytasz TUTAJ: "Przyszedłem tu dla ludzi" [LINK]

reklama
SONDA

Co sądzisz o montowaniu w kościołach ofiaromatów?

Zagłosowało 35 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 20.06.2024 od godz 16:49
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama