W związku ze śmiercią Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu uczynić dniem żałoby narodowej. Jak poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, Wojciech Kolarski, rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska. Polska będzie prawdopodobnie czwartym krajem europejskim, który ogłosił żałobę narodową w związku ze śmiercią papieża. Prezydent wraz z małżonką będą również uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego. W związku z tym uroczystości związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego mają się odbyć w Gnieźnie dzień wcześniej niż początkowo planowano, czyli w piątek, 25 kwietnia.
Podano datę pogrzebu papieża Franciszka
Sobotniej liturgii żałobnej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Mszę św. pogrzebową będą koncelebrować patriarchowie i kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, prezbiterzy. Po Eucharystii i obrzędach końcowych, trumna zostanie przeniesiona do bazyliki św. Piotra, a stamtąd do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie nastąpi pochówek papieża Franciszka.Zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, na skromnym grobie ma się znaleźć tylko imię papieża po łacinie, czyli "Franciscus", które Jorge Bergoglio po wyborze 13 marca 2013 roku przyjął na cześć św. Franciszka z Asyżu.
Trumna z ciałem Ojca Świętego wystawiona jest obecnie w kaplicy Domu Świętej Marty. Możliwość pożegnania się i modlitwy przy trumnie mają obecnie pracownicy Stolicy Apostolskiej i ich rodziny. Jutro (środa, 23 kwietnia) trumna ma zostać przewieziona do bazyliki św. Piotra.
Kapłani i wierni będą się modlić w intencji zmarłego papieża
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia) o godz. 7.35. Informacja została przekazana oficjalnie ponad dwie godziny później przez kardynała Kevina Farrella - kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego.Dzień wcześniej, w Wielkanoc Ojciec Święty udzielił zebranym na Placu św. Piotra tradycyjnego błogosławieństwa wielkanocnego "Urbi et Orbi". Miał trudności związane z oddychaniem, więc ograniczył się tylko do powitania i błogosławieństwa. Mimo osłabienia, zdecydował się na przejazd po Placu św. Piotra i spotkanie z wiernymi.
Papież Franciszek w grudniu skończyłby 89 lat. Od ponad dwóch miesięcy zmagał się z coraz poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Sporo czasu spędził się w szpitalu. Watykan podał wczoraj wieczorem, że przyczyną śmierci był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa.
Zgodnie z decyzją księdza biskupa Damiana Bryla, w parafiach diecezji kaliskiej do dnia pogrzebu odmawiana będzie codziennie "Koronka do Miłosierdzia Bożego", a w bazylikach mniejszych - różaniec. Msza św. w intencji zmarłego papieża Franciszka zostanie odprawiona w katedrze w Kaliszu w najbliższy piątek (25 kwietnia) o godz. 18.30.
Na razie nie wiadomo, co z zaplanowanymi uroczystościami związanymi z podziękowaniem arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za 23 lata przewodzenia archidiecezji poznańskiej. Zostały przewidziane na sobotę (26 kwietnia) na godz. 11.00 w katedrze na Ostrowie Tumskim. Uroczysty ingres nowego metropolity, arcybiskupa Zbigniewa Zielińskiego - z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski - ma się odbyć w czwartek, 1 maja, czyli w uroczystość św. Józefa Rzemieślnika. Uroczysta msza, która ma być transmitowana m.in. przez TVP3, rozpocznie się o godz. 11.00.
Kiedy wybór nowego papieża?
Konklawe, które wybierze następcę Franciszka na Stolicy Apostolskiej musi się rozpocząć pomiędzy 15 a 20 dniem po śmierci Biskupa Rzymu. Wiadomo, że będzie to zatem pierwsza połowa maja. W obradach, które odbywają się "pod kluczem" w Kaplicy Sykstyńskiej, weźmie udział 135 kardynałów z ponad 70 krajów. Prawo wyboru mają hierarchowie, którzy nie ukończyli jeszcze 80. roku życia. Z Polski decydować będą więc kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.