reklama

Woda w kolanie – charakterystyka, rozpoznanie, leczenie

Opublikowano:
Autor:

Woda w kolanie – charakterystyka, rozpoznanie, leczenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Woda w kolanie, to stan zapalny stawu kolanowego, który objawia się miejscowym wysiękiem. Najczęściej z dolegliwością borykać muszą się sportowcy, osoby aktywne i takie, które kiedyś przebyły uraz stawu kolanowego. Woda w kolanie pojawia się po urazie stawu kolanowego w wyniku jakiegoś uszkodzenia, może pojawiać się przewlekle lub jednorazowo.

Przyczyny wody w kolanie

Główną przyczyną wody w kolanie jest jego specyficzna budowa i przeciążenie znajdujących się w nim struktur, najczęściej z powodu urazu, na przykład zwichnięcia lub skręcenia. Sport również obciąża kolana, intensywna jazda na rowerze, nartach, trekking czy gra w piłkę może zakończyć się wodą w kolanie. Po urazie w tkance stawu podnosi się temperatura, woda zbiera się by ją schłodzić. Najczęściej taki stan wymaga pomocy specjalisty, jednak jest kilka sposobów na złagodzenie bólu samemu, pozwoli to komfortowo poczekać na wizytę.

Objawy dolegliwości:

  • Ból kolana – narasta podczas próby wykonywania ruchu, a także podczas obciążania kończyny. Stanie jest prawie niemożliwe, ponieważ powoduje ból o dużym natężeniu. Podczas odciążenia kolana ból znika.
  • ść miejsca podczas ucisku – wskazuje to na uszkodzenie więzadeł pobocznych.
  • Przeskakiwanie w stawie i silny ból w okolicach szpary stawowej.
  • Uczucie uciskania podczas obciążania kończyny.
  • ść kolana – zginanie i prostowanie nogi jest wtedy uniemożliwione.
  • Widoczne powiększenie stawu.
  • Siniaki – pojawiają się gdy uraz był mechaniczny np. w wyniku uderzenia. Naczynia krwionośne pękają i na skórze pojawia się zasinienie.
Sposoby na wodę w kolanie

Aby złagodzić ból i opuchliznę możemy zastosować znane od dawna sposoby i przede wszystkim powinniśmy oszczędzać nogę. Unikamy chodzenia, nosimy opaskę elastyczną usztywniającą staw i stosujemy maść przeciwbólową. Inne zabiegi, które będą pomocne:

  • Zimny okład na kolano – możemy wykorzystać mrożonki, ponieważ bardzo łatwo uformować je w wygodny kształt, lub specjalnej torebki z żelem, który szybko schłodzimy z zamrażarce. Dzięki działaniu niskiej temperatury opuchlizna zmniejszy się, a ból zdecydowanie ustąpi.
  • Okład z kapusty – stary i sprawdzony przez pokolenia sposób! Jego największą zaletą jest to, że nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz jest łatwy w stosowaniu. Wystarczy rozgnieść liść kapusty albo zmielić go na papkę, zrobić z niego okład, który następnie zabezpieczamy bandażem. Okład zmieniamy gdy liść zacznie żółknąć, możemy też zostawić go na całą noc. Działanie kapusty zwiększy posmarowanie skóry cienką warstwą wazeliny.
  • Okład z octu – szmatkę zwilżamy octem, przykładamy do kolana i pozostawiamy na jakiś czas. Ocet zmniejsza opuchliznę.
  • Okład z arniki – okłady z arniki i rumianku słyną z zmniejszania obrzęków i wspomagania gojenia się ran. Kompres namoczony w naparze pozostawiamy na 15 minut. Wymiennie możemy smarować opuchnięte miejsce maścią z arniki, która tak samo zmniejszy opuchliznę.
  • Okład z ziemniaków – ziemniaki pokrojone w plastry schładzamy w lodówce, a następnie przykładamy do opuchlizny i owijamy bandażem.
W zaawansowanym stanie może się okazać, że potrzebne będzie wykonanie punkcji. Jest to zabieg polegający na odessaniu nadmiaru wody, na podstawie koloru pobranego płynu wnioskuje się co było przyczyną problemu. Żółty wskazuje na reumatoidalne zapalenie stawów, czerwone oznacza uszkodzenie naczynia wewnątrz stawowego. Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Po badaniu lekarz może odesłać próbkę do dalszego badania, robi się to by wykluczyć poważne, przewlekłe dolegliwości, między innymi dnę moczanową.

Badanie stawu kolanowego

Aby potwierdzić przyczynę uszkodzenia można zastosować badanie RTG, lub specjalistyczne badanie rezonansem magnetycznym. Rezonans ujawni rozległość i dokładne umiejscowienie ogniska choroby. Podczas badania aparat wykonuje zdjęcia poszczególnych części ciała, w tym czasie pacjent leży wewnątrz specjalnego tunelu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo