To, że sprawne opony są podstawą naszego bezpieczeństwa – to właściwie truizm. Jak długo nam posłużą – zależy przede wszystkim od naszego stylu jazdy. Warto więc pamiętać o prawidłowym ciśnieniu w kołach (niedopompowane są po prostu przeciążone i szybciej się przegrzewają). Okazuje się jednak, że to nie wszystko.
Przechowuj z głową
Równie ważne jest ich przechowywanie. Co prawda – teoretycznie – podczas braku ruchu się nie starzeją, jednak odpowiednie magazynowanie pozwoli nam jeszcze dłużej zachować fabryczną jakość. Bo składowanie opon – czy to letnich czy zimowych – byle jak i byle gdzie – może oznaczać konieczność ich szybszej wymiany.
Oznaczaj opony
Na co więc głównie zwracać uwagę? Przede wszystkim po wymianie oznaczmy położenie każdej opony w samochodzie. Rozkład ogumienia nie jest przypadkowy – dlatego już przy demontażu powinno się oznaczyć ich umiejscowienie na osiach. Po magazynowaniu należy umieścić je zgodnie z regułami rotacji między osiami, co pozwoli na zrównoważenie stopnia zużycia bieżnika.
Pamiętaj o czystości
Po drugie – oczyśćmy je z brudu przed zamknięciem na wiele miesięcy. Wszelkie resztki olejów, paliw czy chemikaliów mają niszczący wpływ na ogumienie – dlatego szczególnie ważne jest oczyszczenie ich po całym sezonie. I tu od razu kolejna uwaga – magazynować można tylko opony suche. Po umyciu ogumienia trzeba więc poczekać, aż wyschną lub osuszyć, zanim włożymy je do pokrowca czy zostawimy zamknięte w garażu. Wilgoć może wnikać przez mikrouszkodzenia w gumie aż do stalowego opasania, powodując jego korozję.
Unikaj światła
Kolejna ważna sprawa – opony magazynujmy poza światłem słonecznym. Promieniowanie UV im nie służy – uszkadza gumę, powodując drobne, ale widoczne spękania. Przy dalszym użytkowaniu w opony może wnikać woda lub sól, powodując korozję wewnętrzną. Wrogiem jest też ozon – dlatego nie przechowujmy opon w pomieszczeniach z pracującymi transformatorami, prostownikami czy generatorami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.