reklama

Załamanie pogody. Gwałtowne burze i grad [OSTRZEŻENIE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Załamanie pogody. Gwałtowne burze i grad [OSTRZEŻENIE] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPo gorącym weekendzie, gdy temperatury przekraczały 25 stopni Celsjusza czeka nas załamanie pogody. Synoptycy ostrzegają o burzach z gradem. Najgorzej będzie wieczorem i w nocy.
reklama

Dziś (12 czerwca) nad Polską pojawiać się mogą burze i burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje występowanie burz z gradem na naszym terenie. Dla południowej wielkopolski wydano ostrzeżenie poziomu pierwszego. 

Burze z opadami deszczu 20 - 30 mm, lokalnie 40 mm. Porywy wiatru o prędkości 70 - 90 km/h. Lokalnie opady gradu - czytamy w ostrzeżeniu IMGW. 

Sytuacja ma pogroszyć się wieczorem i w nocy. Wtedy to pojedyncze komórki burzowe mogą przekstałcić się w burze superkomórkowe.

Spodziewane w ciągu dnia burze będą początkowo występować na ogół w postaci izolowanych komórek. Sytuacja powoli zmieniać się będzie późnym popołudniem i wieczorem, a także w nocy, gdy wraz ze wzrostem przepływu powietrza i większymi uskokami wiatru (od zachodu DLS stopniowo do 15-20m/s) będą tworzyć trwalsze formacje, również wielokomórkowe, a być może również burze superkomórkowe. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu, około 15-25mm, a punktowo, głównie w ciągu dnia, także drobny grad (szczególnie w przypadku superkomórek, do 1,5-3cm). Możliwe są porywy wiatru do około 55-70km/h, punktowo w zachodniej części kraju nieco silniejsze. Burze będą się przemieszczać na północny wschód, mogą być aktywne także nocą - Czytamy w komunikacie Łowców Burz. 

reklama

Jak zachować się w czasie burzy?

Burza to bardzo groźne zjawisko atmosferyczne. Prąd przenoszony przez błyskawicę ma niewyobrażalne parametry dochodzące nawet do 300 tys. amperów i miliona woltów!

W domu:

  • Nie wychodź i nie wyjeżdżaj – jeśli nie musisz. 
  • Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
  • Unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
  • Zamknij drzwi, okna. I nie podchodź do okna podczas burzy. 
  • Usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. 
  • Miej przy sobie np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
  • Jeżeli burza lub huragan wzmagają się – i jeśli to możliwe - zejdź do piwnicy i usiądź pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
Na otwartej przestrzeni i w terenie:

reklama

  • Nie kładź się na ziemi,
  • Przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana,
  • Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj,
  • Wyłącz telefon komórkowy,
  • Nie szukaj schronienia pod drzewami, w zagajnikach,na skraju lasu, pod słupami enegetycznymi czy niestabilnymi konstrukcjami,
  • Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronie istniejące budowle: most, wiadukt, inne stałe konstrukcje lub zagłębienia terenu - rowy, doły,
  • Jeżeli jesteś w grupie, rozproszcie się. Ważne jest, by odsunąć się przynajmniej metr od murów, metalowych ogrodzeń
W pojedździe:

  • Zatrzymaj się, ale nie pod drzewem,
  • Pozostań w aucie (jako klatka Faradaya - skutecznie chroni Cię przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a Ty nie dotykasz metalowych elementów samochodu)

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama