Do końca lipca będzie aktywne tak zwane okno transferowe, w ramach którego można zdecydować, gdzie ma trafiać część naszej składki emerytalnej - do OFE czy na subkonto w ZUS-ie.
Składka emerytalna dzielona jest na dwa filary
Obecnie składka emerytalna osoby ubezpieczonej wynosi 19,52 procent podstawy wymiaru, czyli np. wynagrodzenia brutto i dzielona jest na I i II filar. Podział procentowy pomiędzy poszczególnymi filarami jest następujący: I filar to 12,22 procent, które trafia na konto w ZUS, a kolejne 7,3 procent stanowi II filar. To właśnie o środkach przekazywanych na II filar możemy decydować do końca lipca.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
W ramach II filaru mamy możliwość wyboru, czy chcemy całą składkę przekazać na subkonto prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy też podzielić ją na subkonto w ZUS i Otwartym Funduszu Emerytalnym. Jeśli zdecydujemy się na podział, wówczas na subkonto trafia 4,38 proc. podstawy wymiaru składki, a 2,92 proc. - do OFE, z którym dana osoba zawarła umowę.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Osoby, które nie były dotąd członkiem OFE, po raz pierwszy rozpoczęły aktywność zawodową i chcą przystąpić do OFE, w tym momencie mogą złożyć stosowne oświadczenie. Następnie, w przeciągu czterech miesięcy od złożenia oświadczenia, zawrzeć pierwszorazową umowę z wybranym Otwartym Funduszem Emerytalnym.
Gdzie znajdziemy oświadczenie dotyczące składki emerytalnej?
Osoby ubezpieczone, które chciałyby dokonać zmian dotychczasowego podziału składki, powinny przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stosowne oświadczenie - wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Stosowne oświadczenia potrzebne do podziału składki emerytalnej znajdziemy na stronie internetowej www.zus.pl, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) oraz w placówkach ZUS. Dokument można przekazać przez PUE ZUS, tradycyjnie pocztą lub złożyć osobiście w placówce ZUS.
Co się stanie, jeśli nie złożymy oświadczenia dotyczącego składki emerytalnej?
Osoby, które nie złożą oświadczenia do 31 lipca, zachowają dotychczasowy podział składki emerytalnej. Czyli w przypadku braku decyzji - część składki będzie nadal trafiać do tego samego miejsca, zgodnie z wcześniejszym wyborem.
Oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać swojej wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej - potwierdza Marlena Nowicka.
I dodaje:
- Oświadczenia takiego nie składają również osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku zaczyna już działać tzw. „suwak bezpieczeństwa”, chroniący środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, OFE zaczyna stopniowo przekazywać zgromadzone u siebie składki do ZUS.
To oznacza, że o podziale składki mogą zdecydować tylko osoby urodzone po 1968 roku.
Kolejne okno transferowe w 2028 roku
Należy pamiętać, że złożone deklaracje dotyczyć będą przyszłych składek. Składki z poprzednich lat zostaną rozdysponowane zgodnie z decyzją podjętą podczas poprzedniego okna transferowego, zostają tam, gdzie dana osoba zdecydowała się je odprowadzać.Poprzednie okno transferowe otwarte było w 2016 roku, w 2020 roku z powodu pandemii nie zostało uruchomione. Kolejne otwarcie nastąpi dokładnie za cztery lata, w 2028 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Krotoszynie idzie na emeryturę. Wiadomo, kto go zastąpi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.