Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją, która nie tylko jest płatnikiem świadczeń medycznych, ale również posiada ogromną bazę danych, które doskonale obrazuje kondycję zdrowotną ubezpieczonych Polaków, w tym także tą dotyczącą masy ciała.
Dane dotyczące wagi Polaków są o tyle istotne, ponieważ to właśnie nadwaga i otyłość stanowią jedno z głównych wyzwań polityki zdrowotnej w naszym kraju.
Koszty leczenia chorób związanych z otyłością
Szacuje się, że wartość refundacji kosztów leczenia wybranych chorób z powodu otyłości w 2023 roku wyniosła 3,8 mld zł. Kwota ta dotyczy jedynie kosztów leczenia wybranych chorób i nie uwzględnia innych kosztów społecznych, takich jak zwolnienia od pracy.
Opisując problem nadwagi czy otyłości z perspektywy epidemiologicznej, opieraliśmy się na opracowaniach innych instytucji. Dane NFZ umożliwiają szacowanie kosztów, które ponosimy w związku z leczeniem wybranych chorób związanych z tymi problemami. Dostęp do informacji o masie ciała i wzroście pacjentów, które wpływałyby regularnie do NFZ, umożliwiałby formułowanie bardziej precyzyjnych wniosków - podkreśla Beata Koń, zastępca dyrektora w departamencie odpowiedzialnym za analizy danych w Centrali NFZ.
Informacje o wzroście i masie ciała pacjentów placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej od 2020 roku mają obowiązek raportować do NFZ. Zdaniem funduszu, dane o podstawowych parametrach pacjentów, a takimi są wzrost i masa ciała, powinny być istotne również dla samych lekarzy.
Wyniki wstępnej analizy danych o wzroście i wadze Polaków
Z analizy danych wynika, że 35% badanych pacjentów zmaga się z nadwagą, a 28% cierpi na otyłość. Wśród kobiet nadwaga dotyczy 30% przypadków, podczas gdy u mężczyzn odsetek ten wynosi 41%. W przypadku otyłości 26% kobiet oraz 31% mężczyzn zmaga się z tym problemem.Średnie BMI wśród wszystkich pacjentów wynosi 27,5. Wartości te różnią się w zależności od płci - u kobiet średnie BMI wynosi 26,9, natomiast u mężczyzn 28,2.
Zjawisko nadwagi i otyłości zmienia się również z wiekiem. W grupie wiekowej 18-64 lata, aż 70% mężczyzn boryka się z nadwagą lub otyłością, podczas gdy wśród osób w wieku 65+ odsetek ten wynosi 78%. Wśród kobiet, w grupie 18-64 lata, 51% zmaga się z tym problemem, a w grupie 65+ odsetek ten wzrasta do 72%.
W Wielkopolsce mieszka najmniej osób z nadwagą i otyłością
Oprócz wieku pacjentów przeanalizowano również dane regionalne z ich podziałem według miejsca zamieszkania.Najwyższy odsetek osób dorosłych bez nadwagi i otyłości odnotowano w Wielkopolsce i wynosi on dokładnie 38,8%. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie, mazowieckie oraz kujawsko-pomorskie.
Najgorzej w zestawieniu wypadły natomiast województwa opolskie, śląskie i łódzkie - to właśnie tutaj, według danych NFZ, mieszka najwięcej osób z nadwagą oraz otyłością.
Wnioski wyciągnęliśmy na podstawie danych wejściowych dotyczących 3,4 mln dorosłych pacjentów. Aby analiza jak najdokładniej odzwierciedlała strukturę demograficzną w Polsce oraz po to, aby wyjść naprzeciw problemowi niepewności wnioskowania, przeprowadziliśmy 500 losowań po 100 tys. obserwacji, uwzględniając przekrój województwa, miejsca zamieszkania, wieku i płci - wyjaśnia Filip Urbański, szef działu analitycznego w Centrali NFZ.
Szacowany odsetek osób bez nadwagi i otyłości ↓
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Im większe miasto, tym mniej osób z otyłością
Dane pokazują również pewną tendencję dotyczącą otyłości i nadwagi w zależności od miejsca zamieszkania. Wniosek jest jeden - im większe miasto, tym mniej osób z otyłością.Według danych NFZ najgorzej sytuacja wygląda na wsiach, gdzie nadwagę ma 35,3% osób, a otyłość dotyczy 30,3% mieszkańców wsi. Najlepsza sytuacja występuje w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców - tutaj 33,7% osób ma nadwagę, a otyłość dotyczy 23,1% mieszkańców.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.