Od stycznia do września 2022 roku w wielkopolskich szpitalach odebrano 23 tysiące porodów. W pierwszym kwartale tego roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., a na półrocze było ich łącznie 14,9 tys. W 2021 roku w wielkopolskich szpitalach urodziło w sumie 33 tysiące kobiet.
Regularnie przyglądamy się pracy oddziałów porodowych, a po każdym kwartale dokładnie analizujemy liczbę sprawozdanych przez szpitale porodów - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
I precyzuje, czemu ma służyć zestawienie:
Dla przyszłych mam jest obiektywnym i sprawdzonym źródłem informacji, które szpitale cieszą się obecnie największą popularnością i zaufaniem. Samym placówkom daje on możliwość zobaczenia swojej pozycji na tle innych porodówek w województwie i porównania się np. z sąsiadującymi powiatami.
Najlepsze porodówki w Wielkopolsce
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował ranking najlepszych porodówek w Wielkopolsce. Zaprezentowno zestawienie 10 szpitali, w których w okresie od stycznia do końca września 2022 roku odebrano najwięcej porodów.
- Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (4.497 porodów)
- SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1.561) - na półrocze na 3. miejscu
- Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1.538) - na półrocze na 2. miejscu
- ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1.341)
- Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1.205) - na półrocze na 6. miejscu
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (1.192) - na półrocze na 5. miejscu
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (862)
- Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (747)
- Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (730) - na półrocze na 11. miejscu
- Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (706) - na półrocze na 9. miejscu.
Tym razem z pierwszej dziesiątki wypadł SPZOZ w Wolsztynie, który zamykał ją po pierwszym półroczu. Obecnie szpital znajduje się na 11. miejscu z liczbą 688 odebranych porodów. Za nim jest Szpital Średzki Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, który z liczbą 668 porodów stabilizuje się na 12. pozycji, którą zajmował po pierwszym półroczu i na koniec poprzedniego roku (choć w pierwszym kwartale wszedł do „10” - był na 8. miejscu). Zaledwie jeden poród mniej sprawozdał Szpital w Pile, w przypadku którego także widać stabilizację - utrzymuje 13. miejsce z liczbą 667 porodów - informuje Mikołaj Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Gdzie chcą rodzić kobiety?
Najwięcej porodów w Wielkopolsce odbieranych jest w subregionie poznańskim (12,7 tys. porodów). Na drugim miejscu jest subrejon kaliski (4,3 tys. porodów), później leszczyński (2,4 tys. porodów), koniński (2 tys. porodów) i pilski (1,5 tys. porodów).W naszym subregionie - kaliskim - największym zainteresowaniem rodzących cieszy się Pleszewskie Centrum Medyczne.
Ze sprawozdanych danych wynika, że mieszkanki powiatu pleszewskiego na łącznie 730 porodów stanowiły w nim 37 proc. rodzących, czyli dokładnie tyle samo, ile było mieszkanek Kalisza i powiatu kaliskiego. Dodatkowo mniej więcej, co dziesiąta przyszła mama była mieszkanką powiatu ostrowskiego lub jarocińskiego - wyliczają przedstawiciele wielkopolskiego oddziału NFZ.
Porody w szpitalu w Krotoszynie
Szpital powiatowy w Krotoszynie jest na 25. miejscu (z 33) pod względem liczby porodów od stycznia do września 2022 roku w Wielkopolsce. Nie jest to wynik, którym można się chwalić.Co gorsza, z roku na rok spada liczba porodów w krotoszyńskiej placówce. Od stycznia do końca września 2022 roku w naszym szpitalu odebrano jedynie 327 porodów. Dla porównania w okolicznych szpitalach - nie licząc Gostynia, w którym odebrano zaledwie 145 porodów - kobiety rodzą chętniej. W Jarocinie odebrano 501 porodów, w Pleszewie 730 porodów, a w Ostrowie Wlkp. 1.341 porodów.
Porody w krotoszyńskim szpitalu:
- 2019 rok - 486 porodów
- 2020 rok - 417 porodów
- 2021 rok - 413 porodów
- 2022 rok (I - IX) - 327 porodów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.