Prezydent Andrzej Duda jest inicjatorem stworzenia bazy osób gotowych oddać krew dla Ukrainy. O ile samych krwiodawców, których są w Polsce tysiące do tej darowizny namawiać nie trzeba, to sformalizowanie ich woli pomoże w dystrybucji cennego płynu na Ukrainę, która nie należy do Unii Europejskiej.
Wojna na Ukrainie to zwiększona podaż krwi
Wszystko zaczęło się od apelu ukraińskiego prezydenta. Wołodymyr Zelenski zaapelował na początku inwazji wojsk rosyjskich na jego kraj o oddawanie krwi dla żołnierzy i ludności cywilnej. Jego słowa wywołały natychmiastową reakcję Ukraińców, którzy ustawili się w kolejkach do centrów krwiodawstwa.
– Krew to taki magiczny lek. Nie da się go wyprodukować. A jeśli dawca nie przyjdzie lub nie odda krwi, po prostu jej nie dostaniesz – powiedziała, cytowana przez Onet, Tatiana Kanchura, koordynatorka ukraińskiego Projektu Darczyńców w regionie południowo-wschodnim.
Jednakże z uwagi, że od napaści Putina minęły już ponad 2 tygodnie i walki trwają, do zbiórki krwi dołączyła i Polska.
W Polsce krwi pod dostatkiem
Trzeba podkreślić, że dzięki aktywności Krwiodawców, świadomości w zakresie dzielenia się krwią, wzrastającej edukacji i, co bardzo ważne, współpracy z publiczną służbą krwi, na chwilę obecną stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce są na wysokim poziomie, poprzez formularz możliwe będzie zgłoszenie gotowości do oddania krwi, jako pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów.Krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek. Nie można jej kupić ani wyprodukować, a świadomość, że możemy uratować komuś życie jest wartością nadrzędną.
Formularz dobrej woli
Dlatego, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, powstaje baza osób gotowych oddać krew. Mając na względzie wyjątkowe okoliczności, jak również szczególne zaangażowanie Polaków i chęci do oddania krwi dla Obywateli Ukrainy, opracowany został formularz, w ramach którego możliwe jest zgłoszenie gotowości do oddania krwi, jako pomoc dla naszych sąsiadów.Wsparcie dla tej inicjatywy udzieliło wiele osób indywidualnych, stowarzyszeń oraz organizacji, takich jak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Formularz posłuży do skierowania komunikacji bezpośrednio do osób, które zgłoszą chęć oddania krwi, dzięki czemu możliwe będzie racjonalne zarządzanie jej zasobami.
LINK do formularza TUTAJ
Gdzie można oddać krew?
Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Terenowy Oddział w Krotoszynie znajduje się w budynku krytej pływalni "Wodnik" przy ulicy Mahle 4 w Krotoszynie.
Kto może zostać dawcą?
Honorowym krwiodawcą zostać może osoba między 18. a 60. rokiem życia (65. w przypadku, gdy już oddawało się krew). Minimalna waga krwiodawcy to 50 kg. Istotny jest również stan zdrowia, w tym przyjmowane leki - w przypadku, gdy zażywa się je stale, jest to przeciwwskazaniem do oddawania krwi.Przy oddawaniu potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument z PESELem i zdjęciem
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.