Kleszcze to pajęczaki, które można spotkać nie tylko w lesie, ale również w przydomowym ogrodzie czy miejskim parku. Największą aktywność wykazują od wiosny do wczesnej jesieni, szczególnie w latach, gdy zima była wyjątkowo łagodna.
Czy ukąszenie kleszcza boli?
Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne dzięki, substancjom znieczulającym zawartym w jego ślinie. Dlatego wiele osób dopiero po pewnym czasie zauważa, że mają tego pajęczaka przyczepionego do skóry.Ugryzienie kleszcza - choć bezbolesne - jest niebezpieczne, ponieważ te pajęczaki mogą przenosić groźne dla człowieka choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Co robić, gdy zauważymy kleszcza?
Jeśli zauważymy wbitego kleszcza, najważniejszy jest czas. Im krócej będzie przebywał w naszej skórze, tym mniejsze ryzyko przeniesienia chorób, które kleszcz może być źródłem. Już po 36 godzinach znacznie wzrasta prawdopodobieństwo zakażenia bakteriami.W aptekach można kupić specjalne kleszczołapki, które znacznie ułatwiają bezpieczne uchwycenie kleszcza jak najbliżej skóry i jego wyciągnięcie. Należy pamiętać, aby po usunięciu dokładnie zdezynfekować miejsce ukąszenia oraz przez kilka kolejnych dni uważnie obserwować je pod kątem ewentualnych zmian.
Niebezpieczne metody usuwania kleszcza. Tego unikaj!
Kleszczy nie należy usuwać „gołymi” palcami ani używać igły. Nie wolno ich też rozgniatać, wyciskać, wykręcać, przypalać ani smarować tłustymi substancjami czy innymi chemikaliami, takimi jak kosmetyki do ciała czy oliwa z oliwek.Nakładanie różnych substancji na kleszcza może spowodować, że pajęczak wymiotuje, co z kolei zwiększa ryzyko przeniesienia chorób na człowieka.
Kiedy zgłosić się do lekarza po ukąszeniu przez kleszcza?
Do lekarza należy zgłosić się przede wszystkim w przypadku wystąpienia objawów takich jak zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu ukąszenia (po całkowitym lub niecałkowitym usunięciu kleszcza), gorączka, nudności, wymioty czy bóle głowy. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, wówczas należy się udać do lekarza POZ albo do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), nie ma potrzeby wzywania pogotowia lub udawania się na SOR.Osoby, które po ukąszeniu przez kleszcza zauważą rumień wędrujący, gorączkę, zmęczenie, bóle stawów lub głowy, powinny jak najszybciej rozpocząć antybiotykoterapię.
Nieleczona borelioza może wywołać szereg groźnych powikłań neurologicznych, zaburzenia pracy serca czy choroby stawów.
W Wielkopolsce coraz więcej przypadków boreliozy
Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, tylko niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi, wywołującej boreliozę. Mimo tego, każdego roku rośnie liczba osób zakażonych tą chorobą w naszym regionie. W 2015 roku odnotowano 1 115 przypadków w Wielkopolsce, natomiast w 2024 roku już 4 246, co oznacza niemal czterokrotny wzrost.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.