Barbie Shero to limitowana seria lalek, stworzona przez firmę Mattel na podobieństwo inspirujących kobiet z całego świata. Mówi o tym sama nazwa serii utworzona ze zbitki angielskich słów: shero - she - ona, hero - bohater. Swojej wersji tej w tej unikatowej serii doczekała się także rawiczanka Anita Włodarczyk - mistrzyni olimpijska w rzucie młotem. Lalkę na jej podobieństwo stworzono dwa lata temu. Barbie Shero 2021 wygląda jak utalentowana lekkoatletka z Rawicza.
Jedna z lalek Barbie wygląda jak Anita Włodarczyk
"Dzisiaj cieszę się jak dziecko. Wiele wyróżnień, nagród w swojej karierze otrzymywałam. Każde z nich było dla mnie motywacją do osiągania jeszcze wyższych celów ale to wyróżnienie w postaci lalki Barbie zaprojektowanej na swoje podobieństwo jest szczególne. Dlaczego? Ponieważ przyznawane jest wybitnym kobietom, które udowadniają dziewczynkom i kobietom na całym świecie, że warto mieć marzenia, być upartą w dążeniu do ich realizacji, warto podążać własną drogą. Można być kobietą i robić wszystko to, o czym się marzy (...)" - napisała Anita Włodarczyk na swoim profilu na Facebooku, gdy prezentowała lalkę.
W ten sposób uhonorowano także między innymi Iwonę Bielcharczyk, kierowcę transportu specjalistycznego i Martynę Wojciechowską - podróżniczkę i dziennikarkę.
reklama
Barbie - ikona kultury masowej
Barbie to jedna z najlepiej sprzedających się zabawek na świecie. Jej twórcą jest Ruth Handler - amerykańska przedsiębiorczyni, prezes firmy Mattel, która zajmuje się produkcją lalki. Po raz pierwszy, Babrie zaprezentowano podczas amerykańskich międzynarodowych Targów Zabawek w Nowym Jorku, 9 marca 1959. To wydarzenie uznawane jest za oficjalną datę urodzin lalki.
Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary. Pełne imię i nazwisko lalki to Barbara Millicent Roberts.
Lalka Barbie budzi kontrowersje
Na temat lalki powstało wiele różnych opinii. Jej wpływ na społeczeństwo opisał w książce „Barbie jako ikona kultury” - amerykański socjolog Mary F. Rogers. Dyskusja dotyczy nierealnych proporcji ciała, jakie przedstawia lalka. To spotkało się z dużą falą krytyki ze strony amerykanskich feministek, które dopatrywały się w niej obiektu nadmiernej seksualizacji i skrajnej idealizacji kobiecego ciała.W 2016 roku producent Barbie - firma Mattel, wprowadziła zmiany i wypuściła na rynek lalki, które w pełni przystają do prawdziwych proporcji kobiecego ciała.
reklama