Tradycyjnie, z ostatnim weekendem marca, Polacy żegnają się z godziną snu, przestawiając zegarki na czas letni. Ta zmiana, mająca na celu optymalizację wykorzystania światła dziennego, regularnie wywołuje dyskusje.
Zmiana czasu. Znamy decyzję Komisji Europejskiej
Mimo oczekiwań, że zmiana czasu zostanie zniesiona, Komisja Europejska zdecydowała się wycofać projekt dyrektywy z 2018 roku, która miała doprowadzić do zakończenia zmiany czasu. Projekt, który powstał jako odpowiedź na konsultacje społeczne, od lat nie posuwa się naprzód. Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie zdołały osiągnąć konsensusu, czy na stałe powinien obowiązywać czas letni, czy zimowy. I właśnie ten brak porozumienia - jak poinformowała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen - jest powodem decyzji.
Decyzja ta jest wynikiem przedłużającego się impasu w Radzie UE. Projekt, który miał zakończyć zmiany czasu co pół roku, został włączony do pakietu uproszczeń unijnych przepisów, znanego jako Omnibus (pakiet dotyczący ograniczenia unijnej biurokracji - przyp. red.) - tłumaczyła Itkonen w rozmowie z RMF24.
Swoje opinie w sprawie wycofania dyrektywy mogą wyrazić zarówno Parlament Europejski, jak i Rada Unii Europejskiej - czyli organ reprezentujący rządy wszystkich państw członkowskich. Powinny to zrobić w formie pisemnej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Komisja Europejska - przed podjęciem ostatecznej decyzji - ma te opinie wziąć pod uwagę.
Zmiana czasu 2025. Kiedy przechodzimy z zimowego na letni?
Wycofanie projektu dyrektywy oznacza, że już za nieco ponad tydzień będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu na letni nastąpi w nocy z 29 na 30 marca. O godzinie 2:00 przesuniemy zegarki na 3:00, co skutkuje krótszą nocą, ale dłuższymi, jaśniejszymi wieczorami.Jesienią, w październiku, czeka nas powrót do czasu zimowego, kiedy cofniemy zegarki o godzinę.
Co Polacy sądzą o zmianie czasu?
Zarówno opinie obywateli, jak i ekspertów pokazują, że coraz więcej osób jest przeciwnych zmianie czasu. Polacy wskazują m.in. na zakłócenia snu i trudności w adaptacji do nowego rytmu dobowego, a naukowcy coraz częściej podkreślają, że zmiana czasu może nieść za sobą negatywne skutki zdrowotne.PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznaniacy powitają wiosnę na rowerach. Kolorowa parada już w sobotę
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.