Krotoszyn - szkoły są gotowe na naukę zdalną?
Jak do nauki zdalnej są przygotowane szkoły w powiecie krotoszyńskim? Władze Krotoszyna zapewniają, że każde dziecko jest wyposażone w narzędzia umożliwiające uczestnictwo w lekcjach w trybie zdalnym.
Skorzystaliśmy z wszystkich możliwych programów oferowanych przez rząd i nawet - zanim pieniądze spłynęły - były dyspozycje burmistrza, że z naszych środków dystrybuowaliśmy sprzęt do nauki zdalnej. Więc wszyscy są doposażeni - mówi Małgorzata Mielcarek, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w krotoszyńskim urzędzie.
Jeżeli jednak doszłoby do sytuacji, że jakieś dziecko nie ma dostępu do laptopa czy komputera - może wypożyczyć sprzęt ze szkoły.
Oczywiście jeżeli teraz jakieś dziecko nadal nie ma sprzętu potrzebnego do nauki zdalnej, to wystarczy, że rodzice złożą w tej sprawie wniosek w szkole i dziecku taki sprzęt będzie wypożyczony - podkreśla Małgorzata Mielcarek.
Jednocześnie przyznaje, że ani władze gminy ani dyrekcja szkoły czy nauczyciele nie mają wpływu na jakość łączenia podczas nauki zdalnej.
Co do jakości łączy i obciążenia sieci, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie się pojawią problemy, to już nie jest zależne od nas -wskazuje zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w krotoszyńskim urzędzie.
Krotoszyńskie szkoły na kwarantannie
Nauka zdalna nie jest niczym nowym w szkołach podstawowych w gminie Krotoszyn. Już w tym roku szkolnym wiele klas miało lekcje w formie online.
My od października działamy wybiórczo w systemie nauki zdalnej. Najpierw koronawirus pojawił się w Szkole Podstawowej nr 8, potem w "Siódemce", "Jedynce", "Trójce", teraz mamy w "Piątce", w szkołach na wsiach też zdażają się takie sytuacje. Więc to nie jest dla nas rzecz nowa - przyznaje Małgorzata Mielcarek.
Nauka zdalna dla uczniów, nie dla nauczycieli
Nauka zdalna obejmuje jedynie uczniów, nie nauczycieli. Ci powinni podczas lekcji być w szkołach.
To jest praca zdalna dla uczniów. Nauczyciele w zasadzie powinni pracować ze szkół i większość tak pracuje. Przyjeżdżają do szkoły i łączą się z uczniami. W szkole mają dostęp do tablic interaktywnych, mają lepszy sprzęt komputerowy niż w domu i praktycznie pracują w szkole. Nauczyciele, dyrektor są w szkole. A dzieci mają naukę zdalną - podkreśla przedstawicielka krotoszyńskiego urzędu.
Nauka zdalna to obowiązek także dla rodziców
Czas od 20 grudnia do 9 stycznia, kiedy w całym kraju wprowadzona będzie nauka zdalna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych to okres okołoświąteczny, który zwyczajowo w szkołach zawsze był luźniejszy. Nie oznacza to jednak, że dzieci powinny odpuścić naukę.
Z jednej strony okres okołoświąteczny zawsze był czasem luźniejszym w szkołach, z drugiej jednak zbliża się półrocze, czas podsumowań. To też intensywny czas - podkreśla Małgorzata Milecarek.
I apeluje do rodziców, by również zaangażowali się w naukę zdalną swoich dzieci.
Apelujemy do rodziców, żeby rodzice poważnie podeszli do tego tematu i naprawdę mobilizowali dzieci, żeby rzetelnie przed tym komputerem pracowały. Żeby to nie był stracony czas. Obie strony muszą być zaangażowane na równi - nauczyciele i dyrektorzy, ale też dzieci i rodzice - zaznacza.
Jak przygotowujecie się do nauki zdalnej? Czy Waszym zdaniem wprowadzenie tego obostrzenia przez rząd to dobre rozwiązanie? Czekamy na Wasze komentarze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.