Palenie tytoniu zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu, poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne.
Na czym w tym roku koncentrują się obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu?
W 1987 roku państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. W 1988 roku uchwalono rezolucję WHA42.19 wzywającą do obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu co roku 31 maja [o obchodach w ubiegłym roku czytaj TUTAJ].Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu poinformowanie opinii publicznej o:
- niebezpieczeństwach związanych z jego używaniem,
- praktykach biznesowych firm tytoniowych,
- co robi WHO, aby zwalczać epidemię tytoniu,
- co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i zdrowego życia i do ochrony przyszłych pokoleń.
Światowy Dzień bez Tytoniu - najważniejsze założenia obchodów
Tytoń szkodzi środowiskuUprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, mające na celu odwrócenie uwagi od spowodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają.
Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan
Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty
do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody, w tym koszty zbierania tych odpadów.
Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę
Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy
Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.
Emki jeździły za darmo - zobacz kiedy i dlaczego
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.