Plany na kopalnię odkrywkową
Przypomnijmy: pierwsze informacje o zamiarze wydobycia węgla brunatnego ze złoża Oczkowice (położonego w gminach Miejska Górka i Krobia) pojawiły się w roku 2012. Wtedy też rozpoczęły się ostre protesty lokalnych rolników, skierowane przeciw uruchomieniu odkrywki na terenach uprawnych. Koncesję na oszacowanie złoża uzyskała, należąca do biznesmena Zygmunta Solorza spółka PAK Górnictwo, która w roku 2014 zakończyła odwierty geologiczne. Potem sprawa kopalni ucichła - żaden podmiot nie złożył jak dotąd wniosku o koncesję na wydobycie.
PAK stawia na koreański atom
Węgiel brunatny potrzebny jest do zasilania tradycyjnych elektrowni. Grupa ZE PAK jest właścicielem trzech, w Pątnowie, Koninie i Adamowie (w likwidacji). Wszystko wskazuje na to, że spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza (65,96% akcji) zamierza zdywersyfikować źródła energi i zainwestuje w atom. ZE PAK S.A., Polska Grupa Energetyczna i koreański koncern KHNP podpisały w poniedziałek 31 października w Seulu, list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w oparciu o technologię koreańską. Elektrownia miałaby powstać koło Konina, w pobliżu Elektrowni Pątnów - największej elektrowni należącej do ZE PAK. Obszar w Pątnowie to, zgodnie z rządowym "Programem polskiej energetyki jądrowej" jedna z czterech możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.
To kolejna elektrownia jądrowa w planach
Jak powiedział w Seulu wicepremier Jacek Sasin, zakład w Pątnowie byłby kolejną planowaną polską elektrownią jądrową. Pierwszą zbuduje w Polsce amerykański Westinghouse. Inwestycja miałaby się rozpocząć w 2026 r., a zakończyć w 2033.
Jesteśmy firmą energetyczną w transformacji, która odchodzi stopniowo od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija zeroemisyjne źródła energii - stwierdził Zygmunt Solorz, Przewodniczący Rady Nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.