Do połowy 2025 roku tylko w jednym miesiącu temperatura w Wielkopolsce ma być w normie wieloletniej. Jeśli chodzi o opady w naszym województwie do końca czerwca, jedynie w kwietniu mają mieć wartość powyżej średniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy opublikował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na wiosnę i pieresze dni lata 2025. Co nas czeka?
PRZECZYTAJ TAKŻE: Do Wielkopolski nadciąga dwucyfrowy mróz. Te dwa dni będą najzimniejsze
Marzec 2025 ma być cieplejszy niż w poprzednich latach
W marcu średnia temperatura powietrza w Wielkopolsce ma się kształtować powyżej średniej wieloletniej, a to oznacza, że będzie cieplej niż w latach poprzednich. Średnia temperatura powietrza dla Poznania wynosi od 3,4 do 4,7 st. C. Z kolei, opady mają być w normie - od ponad 29 do 45 mm.
Kwiecień 2025 powyżej normy
W kwietniu zarówno średnia temperatura powietrza, jak i opady mają być w Wielkopolsce powyżej normy. W tym miesiącu średnia temperatura dla Poznania zawiera się w przedziale 8,8 - 9,7 st. C. Opady od prawie 18 do 34 mm. Niższe są tylko w Zielonej Górze i Gdańsku.
Maj 2025 nie powinien być mokry
W maju średnia temperatura nadal ma być powyżej normy w Wielkopolsce. Natomiast średnie opady mają się mieścić w normie wieloletniej. Średnia temperatura dla Poznania należy do najwyższych w kraju - od 13,5 a 14,8 st. C. Z kolei średnie opady od prawie 43 do niespełna 67 mm.
Czerwiec 2025 nie zaskoczy? Zobacz prognozę
Dopiero w czerwcu temperatura i opady w Wielkopolsce mają się mieścić w wieloletniej normie. Dla Poznania wynoszą one odpowiednio: od 16,5 do 18,2 st. C (należą do najwyższych w kraju) oraz od prawie 40 do ponad 76 mm deszczu.
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy”, „poniżej normy” i „w normie”?
IMGW prognozuje średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów w oparciu o normę wieloletnią z lat 1991-2020. Wartości temperatury i opadów z tego okresu są uszeregowane od najniższych do najwyższych. 10 najniższych wartości określa klasę "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów jest*:
- powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy / bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020
- poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Warto pamiętać, że prognozowana średnia temperatura dotyczy całego miesiąca - zarówno temperatur dziennych, jak i nocnych. Podobnie, prognozowana suma opadów obejmuje opady ze wszystkich dni w danym miesiącu.
Warto wziąć pod uwagę, że prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i w rzeczywistości mogą się różnić.
* Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.