reklama

Wydano ostrzeżenie dla powiatu krotoszyńskiego. Nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Wydano ostrzeżenie dla powiatu krotoszyńskiego.  Nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu - Zdjęcie główne

Mimo upałów szukanie ochłody w miejskiej fontannie to nie jest dobry pomysł | foto Archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa teren powiatu krotoszyńskiego pogoda jest upalna. A będzie jeszcze gorzej. Synoptycy wydali ostrzeżenie - temperatura może osiągnąć nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdź, jak radzić sobie w czasie upałów i czego nie robić.
reklama

W powiecie krotoszyńskim jest gorąco. A ma być jeszcze gorzej.  Temperatury mogą osiągnąć nawet 35 stopni Celsjusza w cieniu. Warto odpowiednio się do tego przygotować.

reklama

IMGW wydało ostrzeżenie 2 stopnia o upałach dla powiatu krotoszyńskiego. Obowiązuje ono  do 30 czerwca (sobota) do godziny 20:00. 

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 31°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C  - czytamy w komunikacie IMGW

Czym jest upał?

Upał - czyli pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza +30 °C. Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach, z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Podobnie jak w przypadku mrozów, fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku oraz osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.

reklama

Co oznaczają poszczególne stopnie ostrzeżeń meteorologicznych?

1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

3 stopień - Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

reklama

Czego nie robić w upał?

Upały są niebezpieczne dla naszego organizmu - wysokie temperatury negatywnie wpływają na nasze zdrowie, dlatego podczas fali upałów powinniśmy unikać przebywania na słońcu oraz pić duże ilości wody. 

Czego nie robić w czasie upału?

  1. Picie małej ilości wody - Musimy dostarczać organizamowi duże ilości wody, by nie doprowadzić do odwodnienia. Najlepiej pić wodę mineralizowaną lub wodę z solą niejodowaną, ponieważ nie mamy w organizmie zwykłej wody, tylko płyn fizjologiczny, który posiada wielką gamę minerałów. Żeby je uzupełnić, trzeba właśnie pić wodę mineralizowaną.
  2. Rozgrzewanie ciała - Przegrzanie może doprowadzić do udaru cieplnego. Bierz kąpiel. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie stawiane są kurtyny wodne, korzystaj z nich.
  3. Brak nakrycia głowy - Załóż kapelusz lub czapkę albo osłoń głowę chustką.
  4. Brak ochrony oczu i skóry - Zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Stosuj kremy z odpowiednim filtrem (im wyższy, tym skuteczniejszy). Chronisz się w ten sposób przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
  5. Przebywanie na dworze w największy upał - Jeżeli jest to możliwe - staraj się przebywać w domu. Ta rada dotyczy szczególnie osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Jeśli wychodzisz, staraj się przebywać w chłodnych lub zacienionych miejscach.
  6. Wysiłek fizyczny
  7. Picie alkoholu
  8. Noszenie ciężkiej, nieprzepuszczającej powietrza odzieży - Noś lekką i przewiewną odzież, najlepiej z włókien naturalnych i w jasnych kolorach.

Udar cieplny - co zrobić?

Wysoka temperatura obciąża nasz układ krążenia. Gdyby pod wpływem gorąca zrobiło nam się słabo, możemy sami sobie pomóc w prosty sposób - poprzez przykucnięcie, czyli ułatwienie powrotu krwi do serca i tym samym dotlenienie mózgu. W ten sposób uchronimy się przed omdleniem.

Objawy przegrzania organizmu - udar cieplny:

  • przyspieszony oddech,
  • temperaturę,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • dreszcze

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Przy 32-stopniowym upale temperatura wewnątrz samochodu w ciągu 10 minut wzrasta do 42 stopni Celsjusza. Po półgodzinie dochodzi do 52, a po godzinie przekracza 55 stopni. W takich warunkach nie da się wytrzymać. Ciało dziecka nagrzewa się kilkakrotnie szybciej niż dorosłego człowieka. Wystarczy kilkanaście minut w nagrzanym aucie, aby temperatura u dziecka przekroczyła 40 stopni. Maluch traci wówczas przytomność. Uszkodzeniu ulega mózg i nerki. Dziecko umiera.

Nie wolno dzieci zostawiać w samochodzie na pełnym słońcu, bo kończy się to nieuchronnie, w okresie od kilkunastu minut do kilku godzin, śmiercią – przestrzegają lekarze.

Pozostawienie uchylonego okna w aucie nie jest żadnym rozwiązaniem. Szyby przepuszczają promienie słoneczne nagrzewając wnętrze pojazdu, a jednocześnie stanowią izolację, która zatrzymuje ciepło w środku. Podczas upałów temperatura w zamkniętym samochodzie może dojść nawet do 90 stopni Celsjusza. Dlatego gdy latem widzisz zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę, nie przechodź obojętnie. Twoja interwencja może uratować mu życie.

Jeżeli widzimy, że dziecko w samochodzie jest spocone, całe mokre czy jest zaniepokojone - są to pierwsze objawy, na które oczywiście powinniśmy jak najszybciej zareagować. Wzywamy wtedy policję i pogotowie – radzi Paulina Potarzycka,  zastępca rzecznika prasowy krotoszyńskiej policji.

Nie wahaj się zbić szybę, by wyciągnąć dziecko z rozgrzanego auta.

-W takich sytuacjach jak najbardziej można zbić szybę, gdyż jest to typowy stan wyższej konieczności, kiedy trzeba ratować życie ludzkie - wartość nadrzędną. Zgodnie z przepisami prawa karnego osoba, która dokonuje takiego czynu, nie popełnia przestępstwa – tłumaczy policjantka.

I dodaje, że okresie letnim funkcjonariusze przeprowadzają wzmożone kontrole aut pozostawionych na parkingach czy przy marketach.

–Zwracamy szczególną uwagę na pozostawione w pojazdach dzieci, osoby starsze i zwierzęta – przyznaje Paulina Potarzycka.

Za pozostawienie dziecka w samochodzie a tym samym narażanie go na utratę życia lub zdrowia grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Upał - zadbaj o zwierzęta

Upały doskwierają nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Dlatego też kiedy temperatury za oknem przekraczają 30 stopni Celsjusza zadbaj o swojego pupila. 

Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody - najlepiej o temperaturze pokojowej. W czasie upałów unikaj także długich spacerów z psem, zwłaszcza, od godziny 12:00 do godziny 15:00, gdy temperatury są najwyższe. Unikaj także spacerów po powierzchniach, które łatwo się nagrzewają - jak asfalt czy beton - gdyż pies może poparzyć sobie łapki. Zadbaj również o to, by zwierzak miał w ciągu dnia dostęp do zacienionego miejsca lub wentylowanego pomieszczenia. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama