reklama

Wrzosowe Wydmy w naszym regionie. Urzekają delikatnymi odcieniami fioletu i cudownym zapachem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Piotr Tomasz Mańczak (FB FotoSzamotuły)

Wrzosowe Wydmy w naszym regionie. Urzekają delikatnymi odcieniami fioletu i cudownym zapachem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Wrzosowe Wydmy w Wielkopolsce. Urzekają delikatnymi odcieniami fioletu i cudownym zapachem [ZDJĘCIA] | foto Piotr Tomasz Mańczak (FB FotoSzamotuły)

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWrzosowe Wydmy to dowód na to, że prawdziwe skarby kryją się tuż za rogiem. To miejsce, które zachwyci zarówno miłośników fotografii, jak i tych, którzy pragną oderwać się od codzienności. Otoczone lasami i łąkami Puszczy Noteckiej wydmy urzekają delikatnymi odcieniami fioletu i cudownym zapachem. To idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą.
reklama

Wrzosowe Wydmy to urokliwe miejsce nieopodal wsi Chojno, w powiecie szamotulskim. Pagórkowaty użytek ekologiczny, zajmujący obszar ponad 25 hektarów, pokryty jest kobiercem wrzosów. Użytek utworzono na jednym z szerokich pasów przeciwpożarowych przecinających z południa na północ kompleks lasów sosnowych i najwyższe wzniesienia wydmowe Puszczy Noteckiej. To także jedna z największych wydm śródlądowych w Europie.

reklama

Jak dojechać do Wrzosowych Wydm w Wielkopolsce?

Jeśli na wrzostowisko chcemy się wybrać z Poznania, dojazd zajmie nam około 1,5 godziny (w granicach 80 km). Można jechać drogą krajową nr 92 do miejscowości Bytyń, tam skręcić w drogę wojewódzką nr 308 do Wronek, a stamtąd zjecjać na drogę wojewódzką nr 150. Nią dotrzemy do celu. 

Do samych wydm autem nie dojedziemy i nawet nie warto się zapuszczać, bo można ugrzęznąć na leśnej drodze. Jadąc drogą wojewódzką nr 150 (od miejscowości Chojno w stronę Sierakowa) najlepiej zostawić samochód na miejscu postojowym "Pustelnia" (po lewej stronie, jest oznaczone). Stamtąd, wzdłuż Jeziora Kłuchówiec, dojdziemy do tabliczki informującej o Wrzosowych Wydmach. To około 600 metrów, tabliczkę dostrzeżemy po prawej stronie. Zobacz na mapie ↓

reklama

Co warto zobaczyć w okolicy Wrzosowych Wydm?

Będąc na Wrzosowych Wydmach, w okolicy jest kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić:

  • Zamek Opalińskich w Sierakowie - 12,8 km
Muzeum mieści się w odbudowanym południowym skrzydle dawnego zamku, którego początki sięgają końca XIV w. Poświęcone jest dziejom Ziemi Sierakowskiej od czasów najdawniejszych. Będąc w muzeum warto zobaczyć sarkofagi rodziny Opalińskich, odkryte w 1991 r. w krypcie kościoła pobernardyńskiego.

reklama

W weekendy muzeum jest czynne: w soboty w godz. 11.00 - 15.00, a w niedziele w godz. 13.00 - 17.00

Biet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy - 4 zł. Muzeum można zwiedzić poza godzinami otwarcia, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

 

  • Rezerwat "Czaple Wyspy" - 20,4 km
Rezerwat obejmuje dwie porośnięte lasem wyspy na Jeziorze Kłosowskim. Został utworzony dla ochrony występujących tam ptaków - m.in. sokoła wędrownego, orła bielika, czy kormorana czarnego. Choć nazwa rezerwatu pochodzi od czapli siwej, ptak ten na wyspach już nie występuje. 

 

  • Rezerwat przyrody Buki nad Jeziorem Lutomskim - 17,9 km
Rezerwat obejmuje teren ponad 55 hektarów, około 3 kilometrów na południe od Sierakowa. Rezerwat chroni fragment lasu bukowego. Teren jest niezwykle malowniczy - poprzecinany jarami i wąwozami. Prócz buka, rosną tu dęby szypułkowe, sosny, jawory, jesiony oraz topole czarne.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama