reklama

Zaczyna się szczyt aktywności kleszczy. Te osoby są szczególnie narażone na ugryzienia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Zaczyna się szczyt aktywności kleszczy. Te osoby są szczególnie narażone na ugryzienia - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWraz z nadejściem cieplejszych dni wzrasta aktywność kleszczy. Sprawdź, gdzie i kiedy są najgroźniejsze oraz, jak skutecznie się przed nimi chronić, by uniknąć boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.
reklama

Przyjmuje się, że największa aktywność kleszczy przypada na maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Jednak, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki klimatyczne i coraz cieplejsze zimy, te pajęczaki mogą być aktywne już nawet w marcu.

reklama

Gdzie i kiedy najczęściej spotkamy kleszcze?

Kleszcze najczęściej występują na obrzeżach lasów, polanach, nadrzecznych łąkach i bagnach, w lasach liściastych, wysokich trawach, przydomowych ogródkach, działkach i miejskich parkach. W ciągu dnia są najbardziej aktywne od momentu pojawienia się porannej rosy do południa, a następnie od godziny 16:00 do zmroku.

Gdy temperatura spada poniżej 4°C, kleszcze zapadają w letarg i przeczekują niekorzystne warunki pogodowe w ściółce.

Te choroby przenoszone przez kleszcze są szczególnie niebezpieczne

Kleszcze są niebezpieczne ze względu na choroby, które przenoszą - przede wszystkim boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

W przypadku boreliozy pierwszym objawem po ukąszeniu jest zazwyczaj zaczerwienienie skóry wokół miejsca ugryzienia. W późniejszych fazach mogą pojawić się objawy takie jak: przewlekłe zmęczenie, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, ogólne osłabienie. Ryzyko zakażenia boreliozą wzrasta wraz z czasem przebywania kleszcza w skórze - szczególnie niebezpieczne jest przekroczenie 36 godzin. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze i prawidłowe usunięcie kleszcza.

reklama

Niestety, na boreliozę nie ma szczepionki. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i często jest długotrwałe.

Wirusowe zapalenie mózgu to podstępna choroba

Kolejną groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ początkowo nie daje charakterystycznych objawów.

Pierwsza faza pojawia się po 7-14 dniach od ukąszenia i objawia się gorączką, bólem głowy i mięśni. Druga faza to już objawy neurologiczne: silne bóle głowy, nudności, wymioty, utrata przytomności, zapalenie mózgu i opon mózgowych. Choć objawy zazwyczaj ustępują po 2-3 tygodniach, u ponad 50% osób mogą wystąpić powikłania.

Na szczęście, przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się skutecznie chronić poprzez szczepienia. Aby uzyskać pełną ochronę, należy przyjąć trzy dawki szczepienia podstawowego oraz dawki przypominające co 3-5 lat.

reklama

Jak chronić się przed kleszczami?

Bardzo ważna jest odpowiednia odzież - najlepiej jasna, dzięki czemu łatwiej zauważyć kleszcza. Warto też stosować środki odstraszające kleszcze, szczególnie na zakończenia rękawów i nogawek oraz odsłonięte fragmenty ciała - z wyjątkiem oczywiście twarzy.

Warto wiedzieć, że kleszcze przyciąga zapach potu oraz podwyższona temperatura ciała, dlatego szczególnie narażone na ukąszenie są osoby uprawiające aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Dlatego po powrocie ze spaceru lub innej aktywności należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwracając szczególną uwagę na miejsca, które kleszcze preferują: szyja, skóra głowy, pachy, pachwiny, pępek, zgięcia stawów.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Jeśli zauważymy wbitego kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Używając pęsety, lassa lub specjalnej pompki, chwytamy pajęczaka jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy go do góry. Po usunięciu należy upewnić się, że został wyjęty w całości. Miejsce ukąszenia trzeba zdezynfekować, a następnie dokładnie umyć ręce.

reklama

Przez kilka kolejnych dni należy obserwować miejsce ugryzienia. Jeśli pojawi się rumień, obrzęk, wysypka lub objawy grypopodobne takie jak gorączka, bóle głowy i mięśni, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo