Czas zmieniamy dwa razy w roku. W marcu przechodzimy z czasu zimowego na letni - czyli przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a w październiku - odwrotnie. Nie każdemu to rozwiązanie się podoba. Czy jest szansa, że ze zmiany czasu zrezygnujemy?
Od kiedy w Polsce zmieniamy czas?
Warto przypomnieć, że czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy zegarki przestawiono w okresie międzywojennym, w kolejnych latach nie było to reguła. Dopiero od 1977 roku zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie do dziś.
Zmiana czasu na zimowy w 2023 r. Kiedy przestawimy zegarki?
Sezonowa zmiana czasu w Unii Europejskiej, do której należymy, ma swoje stałe terminy. Czas letni zawsze wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca, a zimowy - w ostatnią niedzielę października.W roku 2023 z czasu letniego na zimowy przejdziemy w nocy z 28 na 29 października - cofając wskazówki zegara z 3:00 na 2:00. Czas zimowy będzie obowiązywał do do 31 marca przyszłego roku.
Zasadność zmiany czasu - opinie
Zmiana czasu nie wywołuje wśród ludzi entuzjazmu - bez wzlędu na to, czy przestawiamy zegarki godzinę do tyłu, czy do przodu. Tym bardziej, że jak podkreślają specjaliści, taka praktyka wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich na temat zmiany czasu. Wykazały, że blisko 90% głosujących Europejczyków nie chce przestawiać zegarków.
Również badania, które CBOS przeprowadził w Polsce w 2018 roku - na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - potwierdziły, że zmiana czasu ma niewielu zwolenników. Zdecydowana większość respondentów - 78,3% - opowiedziała się przeciwko. Woleliby pozostać przy czasie letnim. W kwietniu 2019 r., już po zmianie czasu na letni, ponownie zapytano Polaków opinię na temat rezygnacji ze zmiany czasu.
Także w drugim badaniu zdecydowana większość dorosłych Polaków (79,2%) opowiedziała się za rezygnacją z dwukrotnej zmiany czasu - informowało ówczesne ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.
Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?
Na razie decyzja o zakończeniu sezonowej zmiany czasu pozostaje otwarta. Co prawda, w 2019 roku Unia Europejska rozważała zniesienie tej praktyki, jednak prace nad projektem nowelizacji dyrektywy utknęły.Natomiast, w naszym kraju kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które jest wydawane co pięć lat. Ostatnie - z 4 marca 2022 r. - przedłużyło stosowanie czasu letniego i zimowego do 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.